Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

V rámci cirkulární ekonomiky vznikl v ČR přelomový materiál pro vlaky a tramvaje

11.9.2020
Moravský Krumlov [Retex]
Autor: Filip Poštulka, tel: 724104295


V rámci cirkulární ekonomiky vznikl v ČR přelomový materiál pro vlaky a tramvaje. Společnost RETEX uvádí na český a evropský trh kompozitní tepelnou a akustickou izolaci vyrobenou ze zcela recyklovaného materiálu.

Tímto produktem je nová izolace Envizol Train, kterou právě představuje technologická společnosti RETEX. Produkt splňuje nejvyšší bezpečnostní požární odolnosti – je nehořlavý. Izolace je vyráběna z recyklovaného materiálu metodou, která je v ČR i v Evropě jedinečná.

Produkt Envizol Train je vyrobený z polyesterových vláken se speciální úpravou. Jedinečnost materiálu spočívá především v použití speciálních nehořlavých vláken a způsobu jejich uložení.

Nižší hlučnost, vyšší odolnost
Zásadní však je, že izolaci lze dále obohatit o příměsi, které produktu přinášejí další přidanou hodnotu. Envizol Train může mít samolepící vrstvu – díky tomu je velmi odolný a vydrží mnohaletý provoz ve vlacích i dalších dopravních prostředcích. Šetří tak provozovatelům provozní náklady. Především ale výrazně snižuje vnitřní hlučnost (prokázáno měřením) proti dosud používaným izolacím. Izolace byla laboratorně testována a získala certifikát nejvyšší bezpečnostní třídy HL3 (dle normy EN 45545 – 2 + A1). Následně byla testována v železničním provozu na Slovensku. Jedinečnost materiálu Envizol Train potvrzuje i skutečnost, že byl registrovaný jako užitný vzor.

Pro vyšší ekologii
Kompozitní izolaci lze opatřit testovanou a certifikovanou drenážní vrstvou. Ta odvádí kondenzovanou vodu tak, že ostatní části nenasáknou. To je velmi důležité pro životnost konstrukčních prvků, které pak lépe, odolávají korozi, plísním a degradaci. Materiál je tak vysoce ekologický a zmíněné vlastnosti ho předurčují pro použití ve všech druzích kolejových vozidel včetně metra, autobusů, nákladních aut, lodí, průmyslových, komunálních a zemědělských vozidel a strojů, ale třeba i v karavanech. Kapacita výroby izolace Envizol Train je asi milion m2 ročně, což představuje plochu zhruba 150 fotbalových hřišť.

„Těší nás, že jsme mohli v rámci cirkulární ekonomiky vyvinout ekologický materiál, který je inovativní nejen v České republice, ale i Evropě,“ říká generální ředitel společnosti RETEX Robert Šimek a doplňuje: „Věříme, že svoji jedinečnou přidanou hodnotou, kdy Envizol Train výrazně snižuje hlučnost, při vysoké míře tepelné izolace a požární odolnosti, osloví širokou škálu zákazníků z mnoha průmyslových oborů, kteří stojí o výrobky vzniklé v rámci oběhové ekonomiky.“

O společnosti: RETEX se soustředí na dodávky netkaných textilií pro automobilový průmysl či stavebnictví. Většinu svých výrobků vyrábí v rámci cirkulární ekonomiky. Nově se společnost věnuje i produkci zdravotnického materiálu a zaměřuje se i na výrobu a dodávky materiálů pro zelené střechy, specializované akusticko-tepelně izolační materiály pro hromadnou dopravu (vlaky, autobusy a tramvaje) či bílou techniku (pračky, myčky, sušičky).

Fakta a čísla:
RETEX je akciová společnost s českým kapitálem. Firma vznikla v roce 1950. Obrat převyšuje půl miliardy ročně.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz