Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Městské včely nalezly nové útočiště ve výukovém včelíně

17.9.2020
Praha [ZŠ Dědina, Praha 6]
Autor: Alžběta Trojanová, tel: 235516502

V srpnu byl na zahradě ZŠ Dědina na Praze 6 dokončen neobvyklý šestiboký včelín, který byl spolu s dalšími výukovými prvky postaven v rámci projektu Zahrada dvanácti smyslů, podpořeného Státním fondem životního prostředí ČR. Školní zahrada se tak stává přívětivějším místem pro výuku – a to je v době pandemie obzvlášť potřebné.

Včelín bude sloužit včelařskému kroužku, který zde již třináctým rokem probíhá pod vedením zkušeného včelaře. Díky krytému prostoru včelína se budou nyní jednotlivé naplánované činnosti ve včelstvu vykonávat bez ohledu na aktuální třeba i deštivé počasí - a to ať už půjde o pravidelné kontroly zdraví včel, léčení nebo třeba svátek medobraní.

Včely na školách měly v dřívějších dobách velkou tradici a profese řídícího učitele a včelaře byla téměř nerozlučně spojena. Dnes mnozí zprvu zakroutí pochybovačně hlavou, když uslyší, že by ve školní zahradě ve městě mohly být včely, ale praxe sama ukazuje, že je možné úspěšně včely chovat i v novodobé zástavbě moderního velkoměsta, a že se zde nejen včelám velmi dobře daří, ale také že žádným způsobem nenarušují harmonický chod školního prostředí. Děti samy již berou život se včelami jako běžnou součást života školy a generace sourozenců nově přicházející do první třídy se na včely a práci ve včelařském kroužku těší.

"Včelám ve městě se dnes daří vlastně mnohdy lépe, než těm na venkově", vysvětluje včelař Mgr. Martin Semerád, Ph.D, "a je to především díky pestrosti pylové pastvy, kterou skýtají s láskou opečovávané zahrádky kolem jednotlivých domů. Kolem českých vesnic se namnoze táhnou nekonečné lány monokultur, které se z pohledu včel rychle mění v poušť, kdežto na své zahrádce chtějí mít lidé stále kolem sebe kvetoucí život, barvy a vůně po celý rok a tak i včely zde najdou hojnou potravu." Děti se tak prostřednictvím lásky ke včelám učí i starosti a péči o krajinu. A protože láska je podporována krásou, byl také nový včelín postaven ve tvaru včelí plástve a opatřen dokonce malebnou zvoničkou.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz