Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Zahrada dvanácti smyslů slouží jako výukový prostor

30.11.2020
Praha 6 [ZŠ Dědina]
Autor: Alžběta Trojanová, tel: 235516502

Na zahradě Základní školy Dědina na Praze 6 vznikly nové prvky, které slouží nejen k trávení volného času dětí, ale i výuce. Nyní tyto inovace přicházejí velmi vhod.
V rámci projektu Zahrada dvanácti smyslů zde byla vytvořena například pec na pečení chleba, hmyzí hotel, bylinková spirála nebo rašeliniště s masožravými rostlinami. Na realizaci nových prvků se podíleli učitelé, žáci a jejich rodiče. Žáci např. zasadili nové keře s jedlými plody nebo masožravé rostliny do rašeliniště. Rodiče pomohli postavit pec na pečení chleba a bylinkovou spirálu, tvořenou kamennou spirálovitou zídkou s vonnými léčivými bylinami. Zajímavým prvkem je například jíloviště, kde si děti mohou v rámci volné hry modelovat z jílu, včelín ve tvaru včelí plástve nebo větrná harfa. Nechybí ani nové místo odpočinku s lavičkami a kamennými schody dříve obtížně schůdného svahu.
S mnohými nápady, které byly v rámci projektu realizovány, přišli učitelé. Ti nyní mohou pro výukové účely využít např. sluneční hodiny, hmyzí hotel nebo meteorologickou budku s přístroji na měření počasí. „Cílem projektu bylo rozšířit biodiverzitu zahrady a vnést do ní prvky, které podpoří využití zahrady jako výukového prostoru. Nyní tyto inovace přicházejí vhod, protože venkovní výuka je obzvlášť vítána,“ popsala projekt jeho koordinátorka Alžběta Trojanová.
Ozvláštněním zahrady je koncept dvanácti smyslů podle filosofa Rudolfa Steinera – zakladatele waldorfské pedagogiky, ze které vychází část ZŠ Dědina. „Nové prvky doplnily zahradu tak, aby skýtala podněty pro všech dvanáct smyslů. Kromě těch pěti známých se jedná například o smysl pro teplo, smysl pro myšlenky nebo smysl pro řeč. Smysly nejsou jen receptory vjemů z hmotného světa, ale mají hlubší podstatu,“ doplnila Alžběta Trojanová.
Projekt byl spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz