Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Čeští fotbalisté možná pomohou Africe

23. 6. 2005
Martina Mašková [BBC] -


Když přijedete do jakékoli africké země, dříve či později zjistíte, že i v té nejzapadlejší vesnici mládež spolehlivě dokáže jmenovat hned několik českých fotbalových reprezentantů. Nevládní organizace INEX, Sdružení dobrovolných aktivit přišla s projektem partnerství českého fotbalu a rozvojové spolupráce, domnívá se totiž, že při pomoci chudým zemím je možné využít popularitu českých fotbalistů.

Projekt se jmenuje "Fotbal pro rozvoj" a jeho základní myšlenkou je podpora sportovních aktivit, které mohou zlepšit sociální situaci obyvatel slumů afrických měst.

Fotbal pomáhá

Ve slumu v keňském Matare probíhá projekt, který organizuje místní nezisková organizace Maisa a do kterého je zapojeno asi sto fotbalových ligových soutěží juniorů a dětí. "Mladí fotbalisté žijí většinou ve velké chudobě, jsou ohroženi HIV a malárií a starají se o své velké rodiny," vysvětlila v rozhovoru pro BBC Jana Krczmářová ze Sdružení dobrovolných aktivit INEX.

Podle ní se díky sportování učí také zacházet s odpady nebo jsou školeny o riziku AIDS. Ti, kteří se ve fotbale prosadí, mohou dostat studijní stipendia, někteří i do zahraničí, např. do Norska.

Příjemné překvapení

Českomoravský fotbalový svaz vnímá tuto akci v kontextu domácích aktivit svazu typu "Fotbal pro všechny," "Fotbal ano, drogy ne," či "Stop rasismu."

Otakar Mestek, ředitel oddělení neprofesionálního fotbalu ČMFS řekl BBC, že byl příjemně překvapen aktivitou INEXU i ochotou, s níž se akce ujalo ministerstvo zahraničí. "Když jim řeknete jména Rosický, Nedvěd nebo Koller, děti se chytají a je naší povinností to podpořit," říká činovník. Projekt je ale teprve na začátku.

Fotbalová tvář

Uvažuje se o tom, že by jednotliví hráči mohli dát tvář konkrétním projektům rozvojové spolupráce. Podle iniciátorů projektu by se tak mohlo zvýšit povědomí české veřejnosti o zemích jako je Keňa a další africké nebo asijské státy.

Konkrétní přísliby od českých hráčů nemáme, ale velmi vstřícnou zkušenost jsme měli s Tomášem Ujfalušim," říká ředitel Mestek. Vyjádřil naději, že jak nové vedení fotbalového svazu, tak vedení reprezentace i hráči vezmou filozofii projektu za svou.

Sebepropagace nebo charita?

Mestek akci nepovažuje za snahu o zviditelnění ČMFS, kterým zmítá korupční aféra. "Ať už bude zvolen do čela fotbalu kdokoliv, jde o tak pozitivní věc, že nepředpokládám ve svazu problémy," řekl Mestek BBC. Na sociálních projektech se Českomoravský fotbalový svaz podílí už dlouhodobě, podobné aktivity pěstuje s Romy či handicapovanými.

Jana Krczmářová ze Sdružení dobrovolných aktivit INEX říká, že Česká republika je zatím v rozvojové pomoci tohoto typu v bodě nula, zatímco v Německu takové akce fungují už několik let. "Angažují se v ní významné osobnosti, jako je například Jürgen Klingsman, ředitel nadace pro fotbal mládeže, " uvádí příklad.

Česká vláda slíbila zaštítit rozvojové projekty spojené s mistrovstvím světa ve fotbale a turnajem v pouliční kopané, které se budou konat příští rok.

Martina Mašková

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Informační partneři Zpravodajství ECN
-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz