Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

'Rok 2020 byl pro soukromí pohromou, rozhodování tak bude bohužel napínavé,' očekávají organizátoři Cen Velkého bratra

18.1.2021
PRAHA [Iuridicum Remedium, z. s.]
Autor: Hynek Trojánek, tel: 607249856

Digitálně-právní organizace Iuridicum Remedium oznámila termín vyhlášení Cen Velkého bratra (Big Brother Awards). Uskuteční se v pátek 12. března a již pošestnácté budou rozdány firmám, úřadům, či technologiím, které v roce 2020 nejvíce zasahovaly do našeho soukromí.

„Ceny udílíme již od roku 2005, tentokrát ale čekáme, že rozhodování, kterému bude odborná porota vystavena, bude bohužel skutečně napínavé. Pandemie nás donutila komunikovat, ale i pracovat a vzdělávat se výhradně v digitálním prostoru a objem často důvěrných informací, které jsme o sobě online sdíleli, tím pádem vzrostl. V jejich správě přitom opakovaně selhávaly jak soukromé firmy, tak stát,“ hodnotí uplynulý rok právník a výkonný ředitel IuRe Jan Vobořil.

Za horkého kandidáta považuje Vobořil hygienické stanice a Českou správu sociálního zabezpečení, které dle Deníku N posílaly informace o lidech v karanténě policejnímu prezidiu. V nominacích za loňský rok ale najdeme i další návrhy, které souvisí s pandemií: reservační systém na testy sbírající data kvůli cílení reklamy, on-line příjímací zkoušky, které vyžadovaly po studentech naskenování jejich pokojů, či trasovací aplikace sledující pohyb či kontakty lidí.

Anticeny, které jsou pořádány i v řadě dalších zemí, uděluje IuRe ve čtyřech kategoriích: Úřední slídil, Firemní slídil, Dlouhodobý slídil a Výrok Velkého bratra. IuRe se ale snaží i motivovat: pozitivní cenu Edwarda Snowdena věnuje tomu, kdo naopak k ochraně soukromí přispívá. Zde je mezi nominovanými například dětský server Alík.cz, který na své platformě odmítá používat cookies a obchodovat s profily uživatelů v reklamních systémech cílené reklamy.

„Naše soutěž v minulosti již mnohokrát vedla k pozitivním změnám. V roce 2016 například společnost Home Credit v reakci na udělení naší ceny ukončila přípravu šmírovací funkce k prověřování žadatelů o půjčku. I letos chceme, aby ceny připomněly hodnotu našeho soukromí a také nabídly řešení: třeba zachování analogové alternativy u řady technických řešení, které posiluje jak soukromí, tak odolnost systému proti zranitelnostem“ přibližuje širší záběr soutěže PR koordinátor IuRe Hynek Trojánek.

Vyhlášení cen bude mít letos formu tiskové konference, která se uskuteční v pátek 12. března 2021. Návrhy na nominace může veřejnost posílat do 15. února přes webové stránky soutěže www.bigbrotherawards.cz.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz