Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Avízo: Vyhlášení Cen velkého bratra (Big Brother Awards) za rok 2020

8.3.2021
PRAHA [Iuridicum Remedium, z. s.]
Autor: Hynek Trojánek, tel: 607249856

Tisková konference, na které vyhlásíme nejvlezlejší firmy, úřady či technologie za rok 2020 se uskuteční v pátek 12. března od 10:00. Letos vzhledem k opatřením bohužel jen on-line. V případě zájmu o účast na on-line tiskové konferenci nás prosím kontaktujte na e-mailové adrese pr@iure.org a to do čtvrtka 11. března do 17:00.

Ceny Velkého bratra (Big Brother Awards) uděluje v České republice nepřetržitě od roku 2005 digitálně-právní organizace Iuridicum Remedium (IuRe). Cílem těchto (anti)cen, které jsou zároveň udělovány v řadě dalších zemí, je upozornit na nejcitelnější zásahy do našeho soukromí. Ceny budou rozdány ve čtyřech kategoriích: úřední slídil, firemní slídil, dlouhodobý slídil a výrok Velkého bratra. Udělena bude rovněž jedna pozitivní cena Edwarda Snowdena: získá ji ten, kdo naopak k ochraně soukromí minulý rok přispěl.

Jako každý rok, i letos vybírala výherce odborná porota složená z právníků, odborníků na nové technologie či novinářů z nominací od veřejnosti. Ty pochopitelně reflektují loňský rok, kdy se celý svět musel vypořádat s pandemií COVID-19. Mezi těmi, kdo mohou získat ocenění, se tak ocitly například hygienické stanice, které sdílely informace o lidech v karanténě s policejním prezidiem, rezervační systémy na testy sbírající data kvůli cílení reklamy, či on-line přijímací zkoušky, které vyžadují po studentech naskenování jejich pokojů.

Ocenění bývají mediálně vděčná a mohou vést k oživení diskuze o roli soukromí v časech, kdy se řada činností přesouvá do on-line prostoru. Soutěž zároveň nezřídka vede ke konkrétním pozitivním změnám - např. v roce 2016 společnost Home Credit v reakci na udělení ceny ukončila přípravu své aplikace, která měla využívat analýzy obsahu mobilních telefonů k posuzování bonity žadatelů o půjčky. Na základě ocenění poslance Víta Kaňkovského za rok 2019 jsme zahájili s panem poslancem plodnou spolupráci směřující k odstranění výjimky z možnosti sankcionovat za porušení GDPR pro veřejné orgány.

Odkazy:
https://bigbrotherawards.cz/
https://iure.org/
https://digitalnisvobody.cz/

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz