Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Marie Hrušková, Pavel Hössl: Lípy – vlídné i majestátní. Stromy s vůní domova

15.4.2021
BRNO [Nakladatelství Kazda]
Autor: Milena Hurajová, tel: 602 540 367

Kniha Lípy – vlídné i majestátní představuje 85 pozoruhodných lip, které odedávna rostou na mnoha místech naší země. Autoři představují krásu stromů s vůní domova prostřednictvím příběhů a fotografií, které jsou pohlazením po duši a současně inspirací k netradiční turistice po naší vlasti. Pro ty, kteří si chtějí mohutné kmeny a košaté koruny prohlédnout na vlastní oči, nechybí GPS souřadnice míst, kde jednotlivé stromy rostou. Knihu vydává Nakladatelství KAZDA 12. května 2021.

Lípy mají listy srdčité, jejich tvar opakuje mladá lipová koruna. Stará lípa se však nebojí staletí věku ani zvětšující se dutiny v kmenu. Je to úžasný a nezdolný strom. Lípy jsou stromy oblíbené, bez nich si nelze českou krajinu představit. Vzpomeňme na medovou vůni kvetoucích lip, která dokáže přivolat vzpomínku na dětství, která potěší, stejně jako pohled na lípy samé. Hlavním rysem, který lípám ochotně přiznáváme, je blízkost k lidem. Podvědomě vnímáme, že jsou to stromy vstřícné – vybavujeme si, jak při květu voní a že hukot včel nás uklidňuje. Přenášíme na ně víru, že jejich květy nás vyléčí. Také jejich dřevo má svou přitažlivost – je bílé, měkké, nebrání se noži ani dlátu. Je jasné, proč právě lípy svým dřevem posloužily mnoha umělcům na vytvoření soch Panny Marie.

Když v myšlenkách přivoláme vzpomínky na naše lípy, přesvědčíme se, že je lípa opravdu stromem domova. Má v sobě něhu i sílu, je nezlomná v boji s ne vždy snadným životem. Dává nám příležitost uvědomit si, že strom, který naši předci zvolili za náš národní, máme důvod mít rádi.

„Po naší zemi roste hodně lip, mnohé znáte osobně nebo ze stránek časopisů a z populárních dendrologických soutěží. Bývají však připomínány většinou ty nejznámější, nejstarší, nejmohutnější. Proto dáváme v téhle knížce šanci i méně známým lípám, které jsou stejně zajímavé, jen se to o nich neví,“ říká o knize její autorka Marie Hrušková.

O autorech knihy:
Marie Hrušková se dlouhodobě zabývá památnými stromy. Její tvorba je známá a oblíbená mezi mnoha čtenáři díky publikacím Památné stromy I, II či knize o Podoubraví. V Nakladatelství KAZDA již vyšla kniha Marie Hruškové Stromy vypravují. Příběhy o stromech a lidech. Marie Hrušková se autorsky podílela také na přípravě známého televizního seriálu Paměť stromů, kterým provázel Luděk Munzar, a také na tvorbě publikací, které k tomuto seriálu vznikly. V poslední době autorka spolupracuje s fotografem Pavlem Hösslem, který se mnoho let věnuje fotografování památných stromů – navštívil jich více než tisíc. Je autorem více než 70 000 snímků pozoruhodných stromů, pořízených po celé naši zemi ve všech ročních obdobích.

Informace o knize Lípy – vlídné i majestátní:
Autorka: Marie Hrušková • Fotografie: Pavel Hössl • Formát: 170 × 240 mm • Počet stran: 240
Doporučená cena: 498 Kč • Cena v e-shopu nakladatele: 398 Kč
Nakladatelství KAZDA • www.knihykazda.cz • ISBN (EAN): 978-80-7670-022-2 • Datum vydání: 12. 5. 2021
Odkaz na knihu v e-shopu: Marie Hrušková: Lípy - vlídné i majestátní - Nakladatelství Kazda (knihykazda.cz)

Další informace a podklady: Mgr. Milena Hurajová, komunikace@knihykazda.cz, +420 602 540 367
Obrazový materiál v tiskové kvalitě je ke stažení zde: https://www.knihykazda.cz/pro-media-2/

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz