Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Dobšice budou mít výrazně ekologičtější hospodaření s odpady

23.4.2021
Brno [meneodpadu.cz ]
Autor: Filip Poštulka , tel: 724 104 295

Rozsáhlou modernizaci odpadového hospodaření spustila jihomoravská obec Dobšice. Ta do této oblasti zavádí takzvané chytré technologie. Díky tomu očekává samospráva obce výrazně vyšší efektivitu nakládání s odpady a s tím spojené úspory. Ty se již projevily – Dobšicím se meziročně zdvojnásobily platby za pytlový odpad.

Obec v rámci proměny odpadového hospodářství:

- spouští nový motivační systém – ten bude občany motivovat paušálními slevami – podmínkou je, aby se zapojili do pytlového sběru a snížil se tak počet výsypů směsného komunálního odpadu.

- začala evidovat jednotlivé výsypy – nechala umístit RFID (radiofrekvenční) čipy na sběrné nádoby s komunálním odpadem a díky propojení s evidenčním systémem ECONIT může přesně sledovat, kdy byla jednotlivá nádoba vysypána.

- zavedla evidenční systém ECONIT i pro tříděný pytlový odpad – obec tak může přesně sledovat množství vytříděného papíru či plastu a tomu přizpůsobit frekvenci sběrů.

- spustila pytlový sběr papíru a plastu dům od domu – to byl první krok proměny odpadového hospodářství. Občané tak získali pohodlný systém třídění odpadu, protože s ním nemusí chodit do sběrného místa – naplněně pytle sbírají zaměstnanci obce. Navíc je tento systém adresný, tedy není anonymní, a tak se občané chovají se k odpadům zodpovědněji.

„Přistoupili jsme ke kompletní proměně odpadového hospodářství z více důvodů. Především chtěli jsme modernější a efektivnější odpadové hospodářství a podstatné jsou pro nás samozřejmě i úspory, které proměna přináší,“ vysvětlil starosta Dobšic Jaroslav Jenšovský a doplnil: „důležité pro nás také je, že modernizované odpadové hospodářství je výrazně vstřícnější k životnímu prostředí.“


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz