Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

V Gruzii byly za účasti ředitele ČRA Jana Slívy zahájeny nové projekty a předána zdravotnická technika

27.4.2021
PRAHA [Česká rozvojová agentura]
Autor: Filip Šebek

Třetí dubnový týden proběhla pracovní cesta ředitele České rozvojové agentury Jana Slívy do Gruzie. V Tbilisi proběhl s náměstkyněmi Ministerstva zdravotnictví a sociálních věcí podpis dvou memorand o porozumění v souvislosti s projekty podpory rozvoje primární zdravotní péče v Gruzii a rozvoje alternativních sociálních služeb pro dospělé. V nemocnicích v Rukhi a Batumi byla předána zdravotnická technika a po návštěvě screeningového centra v Zugdidi bylo v Tbilisi inaugurováno regionální včelařské centrum Bagebee.

„Úvod pracovní cesty do Gruzie se nesl v duchu podpisu dvou memorand o porozumění, respektive zahájení druhé fáze projektů Podpora rozvoje primární zdravotní péče v Gruzii a Cesta domů: Rozvoj alternativních sociálních služeb pro dospělé v Gruzii. Oba projekty realizuje Charita Česká republika, která díky podpoře České rozvojové agentury pracuje již pátým rokem na zlepšení gruzínského systému primární zdravotní péče. Vhledem k jejímu dlouhodobému angažmá na poli rozvojové spolupráce v Gruzii nepochybuji o tom, že oba tyto projekty budou úspěšné. Svědčí o tom i skutečnost, že se vzhledem k pozitivnímu vývoji předešlého projektu primární zdravotní péče koncem loňského roku rozhodl připojit k partnerství UNICEF a rozšířit tak původní projekt s intervencemi do zdraví matek a dětí,“ říká ředitel ČRA Jan Slíva.

Dalším cílem pracovní cesty byla nemocnice v Rukhi. Zde došlo za účasti techniků z českých firem Linet a MZ Liberec k předání zdravotnické techniky pořízené z vázaného peněžního daru. Chybět nemohla ani návštěva screeningového centra v Zugdidi, kde zástupce ČRA a Charity ČR provedli místní primátor a ředitelka nemocnice. Zugdidské screeningové centrum (Zugdidi screening centre) bylo v rámci projektu ČRA slavnostně otevřeno 22.10. 2019 a od té doby poskytuje kvalitní diagnostiky rakoviny prsu, tlustého střeva, děložního čípku a prostaty a zároveň slouží k podpoře včasné léčby pozitivně diagnostikovaných pacientů. Součástí projektu je i zpřesnění diagnostiky a zefektivnění léčby u dětí trpících leukémií. Díky dodanému zdravotnickému vybavení a školení lékařů českými experty dochází k přesnější identifikaci typu leukémie a nastavení vhodné léčby.

„V rámci projektu byl vyškolen zdravotnický personál v oblasti prevence, diagnostiky a léčby, pořádány osvětové kampaně a dodány zdravotnické přístroje jako mamograf či ultrazvuk. Centrum ženám bezplatně poskytuje preventivní vyšetření prsu a děložního čípku i další preventivní vyšetření a jednoduché chirurgické zákroky,“ říká Petra Mojžíšová z České rozvojové agentury, která má projekty v Gruzii na starosti. Součástí cesty zástupců ČRA do Gruzie byla i návštěva Republikánské nemocnice v Batumi, které byla taktéž předána zdravotnická technika pořízená z vázaného peněžního daru. Během následného jednání s předsedou vlády Autonomní republiky Adžárie Tornikem Rižvadzem došlo k podpisu memoranda o porozumění s názvem Kvantifikace zdravotních a ekologických rizik a podpora rehabilitace areálu bývalé rafinerie v Batumi.

Závěrem pracovní cesty do Gruzie, které se účastnili i náměstkyně MZV Michaela Marksová a velvyslanec ČR v Gruzii Petr Mikyska, se v jejím hlavním městě uskutečnila inaugurace regionálního včelařského centra Bagebee za účasti zástupce primátora Tbilisi. Vhledem k tomu, že je včelařství v Gruzii jednou z nejvýdělečnějších zemědělských aktivit, podporuje zde už od roku 2016 Česká rozvojová agentura projekt udržitelného včelařství, jehož cílem je přispět ke zvýšení produkce kvalitního medu a podpořit zavedení efektivních postupů a správné výrobní praxe. V letošním roce byla navíc dokončena výstavba a vybavení regionálního vzdělávacího a poradenského včelařského centra Bagebee v Tbilisi, v němž budou probíhat školení o základní analýze medu či nových efektivních postupech.

„Klíčovou součástí projektu na podporu gruzínských včelařů, který realizuje společnost Člověk v tísni, je právě zřízení regionálního vzdělávacího střediska Bagebee pro včelaře v Tbilisi. Česká rozvojová agentura také spolupracuje přímo s laboratoří gruzínského ministerstva zemědělství na zavedení sedmi nových metod určených pro sledování kvality produktů. Pracovníci laboratoře též procházejí potřebným školením. Aby laboratoř mohla aplikovat nové metody a provádět tak přesnější analýzu kvality včelích produktů, získala v rámci projektu i lepší vybavení,“ dodává Petra Mojžíšová.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz