Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

V Bosně a Hercegovině proběhl v rámci projektu ČRA na posílení kapacit horské služby výcvik horských psovodů

1.6.2021
PRAHA [Česká rozvojová agentura]
Autor: Filip Šebek

V loňském roce se v Bosně a Hercegovině s podporou České rozvojové agentury rozjel tříletý projekt, který má zlepšit spolupráci mezi bosenskými záchranáři v jednotlivých horských oblastech, zvýšit jejich kapacity, pomoci s materiálním vybavením a předat zkušenosti ze způsobu fungování Horské služby v Česku. Nedávno proběhl v tamních horách v rámci projektu 3denní výcvik pětice českých horských psovodů zaměřený na výcvik psů pátrajících ve volném terénu po pohřešovaných osobách.

Hlavním cílem projektu je posílení kapacit partnerských organizací a jejich spolupráce vedoucí k udržitelnému rozvoji horské služby v Bosně a Hercegovině, a tím přispět k rozvoji kvalitní záchrany obyvatel a turistů v tamních horských oblastech, které zaujímají více jak ¾ území celého státu. Rok od roku se zde navíc zvyšuje počet turistů, včetně zhruba pěti tisíc Čechů, kteří se každoročně vydávají užít si v místních horách také trochu adrenalinových a dobrodružných sportů. Projekt podporující preventivní opatření pro bezpečný pohyb v horách je zde tedy velmi potřebný.

V říjnu loňského roku zahájil čtyřčlenný tým české Horské služby projekt pětidenním pobytem v Bosně a Hercegovině, při kterém se seznamoval s tamním systémem záchrany na horách a s potřebami místních „horoslužebníků“. V průběhu cesty se mimo jiné potkal s mnoha záchranářskými spolky, jednal v Sarajevu na ministerstvu, zúčastnil se kurzu pro záchranáře – začátečníky a viděl i ukázku kynologie. Více se o této pracovní cestě můžete dočíst zde.

A právě kynologie byla hlavním tématem květnového výjezdu zástupců české Horské služby. Zhruba 100 kilometrů severně od Sarajeva proběhl 3denní výcvik zaměřený na výcvik psů pátrajících ve volném terénu po pohřešovaných osobách. „Přijeli jsme ve středu ráno a první den byl zaměřen na motivaci, poslušnost a socializaci. Další den jsme trénovali psi na různé umístění pohřešovaných osob. Odpoledne a večer jsme přednášeli o konkrétních postupech v Česku. Nezapomněli jsme vyzdvihnout a představit software Pátrač, který zrychluje a zjednodušuje postup při pátracích akcích. My učíme zdejší kynology naše postupy a oni zase předávají informace nám. Zdejší krajina je nádherná, ale rozlehlá a pustá. O pátrací akce tu nemají nouzi a také jejich postupy jsou pro nás velmi zajímavé,“ říká člen kynologické brigády Horské služby Jan Hepnar.

Zcela novou zkušeností byla pro Čechy skutečnost, že pokud se ztratíte v odlehlých oblastech Bosny a Hercegoviny, musíte dávat pozor na miny. Na ceduli upozorňující na miny narazili právě při tréninku hledání pohřešovaných osob v terénu. Miny jsou v Bosně a Hercegovině pozůstatek občanské války z 90. let minulého století. Záchranáři tam disponují speciálními on-line mapami, které jim ukazují zaminované území. Když se někdo v těchto lokalitách ztratí, záchranáři i jejich psi zůstávají mimo tento prostor a nasazují se průzkumné drony. Pokud dron pohřešovanou osobu objeví, její záchrana se realizuje pomocí vrtulníku. Nikdy po zemi. Ke zraněním po výbuchu miny mnohdy s následkem smrti dochází jednou či dvakrát do roka. Potíž, se kterou se členové jak české, tak bosenské kynologické brigády musejí při tréninku vypořádat, je udržení psů mimo zaminovaný prostor. Úkol je to mnohdy velmi těžký, ale z hlediska bezpečnosti zcela zásadní.

„Po třídenním školení v Žepče se mise našich záchranářů přesunula do oblasti vrcholu Smetovi, kde byli přizváni ke školení instruktorů tamních horských služeb, kterých je momentálně 13 a dalších 6 žádá o přijetí. Horská služba se v Bosně a Hercegovině až v posledních letech snaží sjednocovat. Postup je to dlouhý a složitý, ale jsou na dobré cestě. Vždyť záměr všech je stejný, pomáhat lidem. Naši záchranáři i zde prakticky ukazovali a přednášeli postupy při pátracích akcích za použití různých sil a prostředků,“ říká manažerka projektu Kateřina Mejsnarová. Den před jejich příjezdem dorazil na místo materiál zakoupen v ČR z peněz, který na projekt poskytla Česká rozvojová agentura. Jednalo se především o GPS navigace, svozné prostředky a vybavení pro zimní záchranu. Vzhledem k velmi špatně prostupnému terénu mají místní záchranáři kromě standardního vybavení, jako jsou lékárnička, pití, jídlo, čelovka, náhradní oblečení či buzola také jedno nestandardní a to mačetu.

V rámci pracovní cesty prezentovali zástupci Horské služby bosenským kolegům zmíněný software „Pátrač“, který by mohl v této zemi zrychlit a zjednodušit postup při pátrání po pohřešovaných osobách, tak jako je tomu u nás. Projekt s názvem Posílení kapacit a rozvoj Horské služby v Bosně a Hercegovině bude pokračovat kurzem zaměřeným na lavinovou problematiku v prosinci a ukončen by měl být v roce 2022.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz