Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Dobrovolníci z Česka i zahraniční opět pomáhají s obnovou zaniklých osad v Rychlebských horách

3.8.2021
Rychlebské hory [INEX - Sdružení dobrovolných aktivit]
Autor: Martin Votava, tel: +420 605 035 751

Do zaniklých osad v Rychlebských horách opět přijeli čeští i zahraniční dobrovolníci. Ve dnech 30. 7. až 7. 8. 2021 zde během dobrovolnického projektu, takzvaného workcampu, pomáhají s čištěním a údržbou zaniklých osad a poutních míst. Projekt probíhá ve spolupráci s místní organizací Hnutí Brontosaurus Jeseníky a spolkem INEX – Sdružení dobrovolných aktivit, který účast dobrovolníků koordinuje.

Dobrovolníci z České republiky, Francie a Nizozemska v oblasti pomáhají s údržbou zeleně. Podílejí se také na přípravě Velké pěší pouti za Jesenicko, která se bude konat po skončení workcampu a někteří z dobrovolníků se jí také zúčastní. Na plánované trase pouti pracují na údržbě dvou míst, kapličky a bývalého vojenského areálu Muna s pamětním křížem připomínajícím odsun Němců.

Účastníci sem nepřijíždějí pouze kvůli náročné práci, ale i za aktivním trávením volného času. „Mohou se vypravit do okolí poznávat krásnou přírodu Rychlebských hor nebo historii původního osídlení v zaniklých osadách. Zakusí přírodní životní styl nebo poznají zapomenuté tradice či řemesla. Nechybí prostor pro odpočinek a společné aktivity, hry a poznávání se navzájem,“ říká vedoucí workcampu Martin Votava

Zaniklé osady v Rychlebských horách, stejně jako mnoho dalších v pohraničí celé ČR, opustili poslední obyvatelé před více než 70 lety. Pokusy o znovuosídlení po odchodu německého obyvatelstva nebyly úspěšné, protože život v kopcovité krajině stranou od hlavních komunikací nebyl jednoduchý. Postupně po vesnicích zůstaly jen zbytky zdí a staré ovocné stromy zapomenutých krajových odrůd. Organizace Hnutí Brontosaurus Jeseníky začala po roce 2005 za pomoci dobrovolníků s obnovou osad, záchranou vzácných starých stromů i pozůstatků domů. V letošním roce se zaměřuje mimo jiné i na zaniklá poutní místa, po nichž povede trasa připravované pouti. Tato myšlenka vznikla jako pokračování aktivit po vydání knihy o zmizelých osadách Jesenicka a měla by vzbudit zájem o tato kdysi hojně navštěvovaná místa, která upadla v zapomnění.

Hnutí Brontosaurus Jeseníky je regionální centrum, které podporuje rozvoj a činnost Hnutí Brontosaurus na Jesenicku a zároveň poskytuje zázemí pro 6 základních článků Hnutí Brontosaurus, které zde realizují své aktivity. V rámci svého působení podporují a vyhledávají dobrovolnické aktivity a spolupracují s dalšími regionálními organizacemi v oblasti péče o kulturní a přírodní dědictví.

Nezisková organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá od svého vzniku v roce 1991. INEX přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy, krátkodobé mezinárodní dobrovolnické projekty, které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty do zahraničí. Z důvodu rizika šíření epidemie COVID-19 se INEX svými aktivity letos zaměřil na lokální úroveň. V současnosti má INEX společně s partnerskými neziskovými organizacemi, spolky a obcemi naplánováno 29 workcampů, které se uskuteční během letní dobrovolnické sezóny po celém území České republiky.

Ilustrační fotografie k použití (workcamp v Rychlebských horách v roce 2020):
https://drive.google.com/drive/folders/1rCQlyTpzHKKBxTW3yfbr8rIu5YuSRCjd?usp=sharing


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz