Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Mezinárodní dobrovolníci pomáhají na zahradách hradu Grabštejn

16.8.2021
CHOTYNĚ [INEX - Sdružení dobrovolných aktivit]
Autor: Kateřina Sivoková, tel: 606291026

Ve dnech 16. - 30. 8. 2021 hostí renesanční hrad Grabštejn skupinu dobrovolníků z různých koutů Evropy, kteří svou prací přijeli podpořit rozkvět jeho zahrad a přímého okolí. Projekt vznikl ve spolupráci organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit, obcí Chotyně a vedením hradu.

Dvanáct dobrovolníků z Čech, Francie, Portugalska, Maďarska, Německa, Itálie a Litvy pracují na kultivaci svahů, sklízí levanduli a věnují se dalším zahradnickým pracem. Mimo své pracovní povinnosti se dobrovolníci vydají i do blízkého okolí za pěšími výlety a koupáním v rybníce. Účastní se aktivit i přímo na hradě. ,,Dobrovolníkům zajistíme prohlídku hradu na míru i gril na večerní posezení,” uvedla kastelánka Věra Ozogánová. Dobrovolníci mají také v plánu uskutečnit mezinárodní večeři pro místní obyvatele.

Pro Grabštejn nebude návštěva zahraničních dobrovolníků ničím neobvyklým. INEX-SDA zde organizuje mezinárodní workcampy již více než dekádu. Vzhledem k velikosti přidružených zahrad během tohoto léta už jeden workcamp proběhl. Dobrovolníci zde odplevelili jižní část zahrad, sklidili levanduli na bylinkové zahrádce a pročistili svahy hradu od nevhodného porostu.

Hrad Grabštejn byl postaven ve 13. století. V 16. století jej zakoupil Jiří Mehl ze Střelic - dvorní rada a německý místokancléř Království českého, který původně gotický hrad přestavil do jeho současné renesanční podoby. Po zestátnění Benešovými dekrety hrad sloužil potřebám lidové armády. Ta jej ovšem v 70. letech opustila a hrad začal rychle chátrat. Od zkázy jej zachránili právě až dobrovolníci, kteří pomáhali s rekonstrukcí tři desetiletí. V roce 2008 byl prohlášen národní kulturní památkou.

Nezisková organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá od svého vzniku v roce 1991. INEX přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy, krátkodobé mezinárodní dobrovolnické projekty, které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty do zahraničí. Z důvodu rizika šíření epidemie COVID-19 se INEX svými aktivity letos zaměřil na lokální úroveň. V současnosti má INEX společně s partnerskými neziskovými organizacemi, spolky a obcemi naplánováno 29 workcampů, které se uskuteční během letní dobrovolnické sezóny po celém území České republiky.

Fotografie k použití:
https://drive.google.com/drive/folders/18ZVAguuLsMV1Skm1NujXQ3K723OsBfTX?usp=sharing


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz