Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Matte z Iráku se vrátil k farmaření poté, co Islámský stát zničil jeho hospodářství

6.10.2021
MOSUL [Charita ČR]

V Iráku poskytujeme okamžitou a stabilizační pomoc zranitelným komunitám v oblasti Mosulu, v regionu Ninive. Farmáře učíme novým postupům a nabízíme jim malé finanční granty, aby dokázali obnovit svá pole a stát znovu na vlastních nohou. Jedním z farmářů, které jsme v oblasti Ninivských plání podpořili, je Matte.


Překonání překážek

Matte Khader Shamoun má 45 let a žije společně se svou pětičlennou rodinou. Narodil se v Mosulu a dnes bydlí v nedalekém městě Bahzani, které v doslovném překladu znamená „dům pokladů“. Nachází se totiž ve velmi úrodné oblasti Ninivských plání. V roce 2014 ale město obsadil samozvaný Islámský stát a zničil jak významné kulturní památky, tak i hospodářství místních farmářů, jako je i Matte.

Matte se farmaření a chovu zvířat věnoval už od svých 11 let, kdy vypomáhal na rodinných pozemcích. Kvůli tomu nemohl dokončit školní docházku, ale do farmaření se zamiloval. Ačkoli později pracoval ve stavebnictví, práce v této oblasti ho nenaplňovala a neustále se toužil vrátit k zemědělství a chovu zvířat. Specializuje se totiž mimo jiné na chov drůbeže.

Mattemu se podařilo vrátit k práci na farmě, čelil ale mnoha překážkám. Neměl dostatečnou finanční podporu, a nemohl proto oplotit své pozemky, ani si pořídit bezpečnostní kamery, které by ho ochránily proti četným krádežím. Mezi každodenní potíže patřil nedostatek vody a elektřiny. Jeho úroda byla navíc často napadána škůdci.

Po překonání všech těchto potíží byla Matteho farma kompletně zničena po útoku Islámského státu. Veškerá úroda, olivovníky a další stromy na pozemcích byly spáleny, oplocení bylo zničeno a všechno náčiní a vybavení bylo ukradeno.


Charita nabídla Mattemu pomoc

Matte se jednoho dne v místním kostele doslechl, že organizace zvaná Charita Česká republika poskytuje školení pro zemědělce, kterým IS zničil pole. Přihlásil se proto také a zúčastnil se našeho školení. Dnes už má kurz úspěšně za sebou a naučil se podle svých slov spoustu užitečných informací i moderních zemědělských metod, o nichž dříve neměl tušení.

Po konci školení získal Matte od Charity grant, díky kterému si mohl pořídit startovací zemědělské vybavení, aby mohl znovu začít pracovat a zlepšit svou životní úroveň. Tyto malé finanční granty pomohly celé řadě farmářů v oblasti Ninivských plání, kde velká část obyvatel závisí na příjmech ze zemědělství.

Matte má nyní v plánu začít s několika novinkami, chce například znovu zasadit olivovníky a chovat drůbež a ovce. A také otevřít pěstební zemědělskou školku, která by pokryla poptávku regionu.

„Chtěl bych moc poděkovat Charitě a lidem, kteří pracují v této organizaci. Byli to právě oni, díky komu jsem se mohl vrátit k zemědělství a chovu zvířat. Naučil jsem se spoustu nových dovedností a finanční pomoc mi umožnila se znovu postavit na vlastní nohy,“ svěřil se Matte.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz