Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Odpadové hospodářství obce Brniště na Českolipsku bude výrazně ekologičtější

1.11.2021
Česká Lípa [JRK]
Autor: Lilianna Škorpíková , tel: 724104295

Hospodaření s odpady bude v obci výrazně efektivnější. Již nyní technologické novinky přináší významné úspory – došlo například k výraznému zvýšení vytříděnosti odpadů.

Díky technologiím, které obec zavedla, snížila množství komunálního odpadu o 30 kilogramů na občana, vytřídila o 20 tun papíru a plastu více než v minulém roce a výrazně navýšila odměnu od organizace EKO-KOM. Co za tím je? Zásadně tomu pomohlo zavedení evidenčního systému. Ten umí s pomocí mobilních terminálů načítat prostřednictvím QR kódů naplněnost popelnic i druhy odpadů. Díky tomu samospráva obce ví, co nádoby s odpadem obsahují a může tak optimalizovat obecní odpady.

V rámci proměny odpadového hospodářství pak v Brništi:

- spouští pohodlný systém sběru tříděného odpadu takzvaně od dveří pro plast, papír, kartony a sklo. Obec proto pořídila občanům s pomocí dotace z Operačního programu Životní prostředí 1420 sběrných nádob. Ty budou označeny plastovými QR kódy a pracovníci obce je budou svážet na sběrný dvůr.

- připravují zavedení evidence jednotlivých výsypů a celkového objemu odpadů. Sběrné nádoby budou vybaveny RFID (radiofrekvenčními) čipy, které budou propojené s evidenčním systémem ECONIT. Bude tak možné dále upravit frekvenci svozů.

- vybavuje sběrný dvůr dvoukomorovými lisy na odpad. Ten bude moci Brniště dále výhodně prodávat jako komoditu, například jako PET lahve či plechovky.

- chystají spuštění takzvaného PAYT systému (z anglického pay as you throw, tedy zaplať, kolik vyhodíš), který nastaví poplatky podle skutečně vytříděného odpadu.

„Nové technologie v odpadovém hospodářství, které jsme zavedli, se rychle promítly do vyšší efektivity nakládání s obecními odpady,“ uvádí Michal Vinš, starosta obce a dodává: „Věříme, že díky dalším plánovaným novinkám, budou úspory ještě vyšší a vytřídíme i podstatně více odpadu. Naopak komunálního odpadu a bioodpadů bude méně. Naše obec také bude lépe připravena na novou odpadovou legislativu.“


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz