Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Studenti v Praze opět stávkovali za klima. „Chceme OZE ranec“ zaznělo i před Úřadem vlády

6.5.2022
PRAHA [Fridays for Future ČR]
Autor: Klára Bělíčková, tel: 774 382 445

Stovky studentů a studentek dnes nešlo do školy, po třinácté hodině se sešli na Malostranském náměstí na stávce za klima. Vyzývají vládu k rychlejšímu odklonu od ruského plynu a dalších fosilních paliv.

“Milá vládo, zbavme se ruského plynu co nejrychleji, zbavme se ho ale tak, abychom nepřipravovali prostor pro další konflikty, které přináší klimatická krize. Zbavme se všech fosilních paliv. Využijme veškerý potenciál energie z obnovitelných zdrojů a využijme potenciál úspor, který v české republice máme,” vyzvala vládu Klára Bělíčková, mluvčí hnutí Fridays for Future.

Na začátku protestu vystoupilo několik řečníků. Mezi nimi nechyběla Darya Lazaryeva, ukrajinská environmentální aktivistka z organizace Ecodia, Jiří Koželouh, energetický expert z hnutí DUHA, zástupci Univerzit za klima nebo Zuzana Sobotíková, studentka a členka hnutí Fridays for Future z Brna. Po proslovech následoval tradiční stávkový průvod Prahou, který se zdržel u Úřadu vlády, kde studenti skandovali „Chceme OZE ranec, ruský plyn je sranec“.

„Válka a sucho v Ukrajině mají jedno společné, závislost světa na fosilních palivech. Sponzoruje zabíjení civilistů a ničení klimatu. Náš tým v Ecodii napočítal již asi 200 trestných činů proti životnímu prostředí od začátku ruské agrese. Žádné padlé stromy, ale vyhořelé čerpací stanice, zničené chemické závody a znečištěná sladká voda. Nestačí tyto důsledky změny klimatu a války k tomu, abychom se konečně vzdali fosilních paliv? Chci jen domů. Pomozte mi přesvědčit vlády, aby se vzdaly financování pro Rusko, aby tato válka konečně skončila,” uvedla Darya Lazaryeva, ukrajinská environmentální aktivistka z organizace Ecodia.

Studenti také přečetli dokument „Šest kroků k soběstačnosti: Nová dohoda pro energetiku” [1], která byla tento týden zveřejněna v rámci iniciativy Nová dohoda s podporou Fridays for Future a dalších iniciativ a organizací. Potřebné kroky zahrnují vykročení k nezávislosti na fosilních palivech, energetické úspory, rozvoj obnovitelných zdrojů, podporu energetické soběstačnosti komunit a regionů, spravedlivou transformaci a řešení energetické chudoby.

„Chceme, aby z nové energetiky mohli těžit všichni. Pojďme směřovat k větší energetické soběstačnosti regionů. Podpořme komunitní energetiku z čistých obnovitelných zdrojů, aby byla dostupná co nejvíce komunitám, firmám, obcím, a snižme tak závislost na drahých fosilních zdrojích energie, jejichž nákupem aktuálně pomáháme udržovat nedemokratické režimy a podporujeme Putinovu válku na Ukrajině,” apelovala sedmnáctiletá studentka Zuzana Sobotíková z Brna.


Poznámky:
[1] Aktuální výzva Šest kroků k soběstačnosti: Nová dohoda pro energetiku https://novadohoda.cz/nd-pro-energetiku/

Kompletní podrobný dokument Nová dohoda - Program sociálně-ekologické transformace pro ČR: https://novadohoda.cz/wp-content/uploads/2022/01/Nova_Dohoda.pdf


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz