Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Výzva ministrovi zemědělství: odolejte tlakům agrární lobby a urychlete tvorbu udržitelných potravinových systémů

19.5.2022
Praha [Compassion in World Farming Česko]
Autor: Romana Šonková, tel: 778000288

Mezinárodní organizace Compassion in World Farming (CIWF) se obrátila dopisem na českého ministra zemědělství Nekulu a vyzvala ho, aby urychlil realizaci strategii EU Z farmy na vidličku, a to navzdory pokusům průmyslové agrární lobby o její oslabení.

Strategie, kterou poslanci Evropského parlamentu schválili v říjnu loňského roku, má za cíl zlepšit udržitelnost zemědělské a potravinářské výroby a welfare (životní pohodu) zvířat, což je zásadní pro zajištění potravinové bezpečnosti. Nedávný tlak agrární lobby však vedl k tomu, že poslanci Evropského parlamentu hlasovali pro usnesení o bezpečnosti potravin, které odmítlo význam udržitelnosti a navýšilo peněžní toky pro zemědělsko-potravinářský průmysl, což strategii Z farmy na vidličku ohrožuje.

Nevládní organizace nyní vyzývá ministra zemědělství České republiky a dalších členských států EU, aby na zasedání Rady pro zemědělství a rybolov (AGRIFISH) 13. června podpořili strategii Z farmy na vidličku a urychlili její realizaci s cílem zajistit větší potravinovou bezpečnost a prospět lidem, zvířatům i planetě.
OSN nedávno varovala, že je nutné přijmout opatření k omezení globálního oteplování na 1,5 °C, ale bez okamžitého a razantního snížení emisí plynoucích z konzumace masa a mléčných výrobků nebude podle CIWF dosažení tohoto cíle jednoduše možné. Průmyslový velkochov zvířat způsobuje více emisí skleníkových plynů než výfukové plyny všech letadel, vlaků a automobilů na světě dohromady.
Vedoucí CIWF Česko Romana Šonková uvádí: „Válka na Ukrajině nepříznivě ovlivnila masný a mlékárenský průmysl tím, že ohrozila dovoz krmiv, hnojiv a plynu a zvýšila cenu těchto produktů. To jasně naznačuje, že by se EU měla odklonit od intenzivní živočišné výroby, která je vysoce závislá na pšenici, kukuřici a sóje pro krmení zvířat a na hnojivech pro pěstování krmných plodin.
Dopady války jsou důraznou připomínkou toho, že náš nefunkční potravinový systém je třeba urychleně transformovat na takový, který nás dokáže přenést přes podobné krize a zajistí dlouhodobou potravinovou bezpečnost. Toho dosáhneme díky strategii EU Z farmy na vidličku, a proto vyzýváme ministra zemědělství, aby urychlil její implementaci.”


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz