Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Pomoc krajině a poškozeným lesům. Dobrovolníci se mohou hlásit do dalších Týdnů pro krajinu

23.5.2022
PRAHA [Hnutí DUHA]
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131

Další tisíce hodin tvrdé práce věnují letos v létě dobrovolníci a dobrovolnice naší krajině. Od západu Čech po východní Moravu budou při devíti týdenních turnusech zachraňovat rašeliniště či ochraňovat cenné louky, pomohou s odstraněním dopadů kůrovcové kalamity či s uzdravováním zemědělské krajiny. Lidé při Týdnech pro krajinu [1], které Hnutí DUHA pořádá už čtvrt století, doposud odpracovali více než 85 000 hodin.

Stále viditelnější problémy naší krajiny - intenzivní zemědělství, zničené lesy, chybějící krajinotvorné prvky - přitahují k tématu velký zájem veřejnosti. I proto Hnutí DUHA během letošního léta rozšířilo počet lokalit [2], na nichž může kdokoliv vlastníma rukama přispět k ochraně přírody, celkem na devět.

Na Šumavu letos dobrovolníci zavítají na dva týdenní turnusy. K oblíbené záchraně zdejších rašelinišť se přidá i ochrana cenných šumavských luk. V itineráři zůstávají i další atraktivní lokality v chráněných oblastech - Radějov v Bílých Karpatech a Králický Sněžník. Úspěšná spolupráce s Lesy ČR na obnově lesů po kůrovcové kalamitě bude pokračovat v Městě Albrechticích a v Bruntálu.

Zemědělskou krajinu budou účastníci ozdravovat při dvou týdenních turnusech na Hané u Prostějova a Litovle. Třetí týdenní zemědělský týden se uskuteční na Farmě U Hrušků u města Manětín. Rodina Hrušků je držitelem zlaté medaile Pestrá krajina [3] od Asociace soukromého zemědělství za šetrný postup při hospodaření v krajině.

Týdny pro krajinu tak podpoří výzvu Zachraňme lesy [4], která nyní spojuje více než 82 000 lidí v apelu na poslance a poslankyně, aby připravili lepší zákon o myslivosti, a kampaň Tohle žeru [5] s téměř 16 000 podpisy, která prosazuje změnu na podporu šetrných zemědělců a zdravé krajiny.

Akce se koná díky finanční podpoře desítek individualnich dárkyň a dárců. Lidé se mohou k finanční podpoře pětadvacátého ročníku pomoci přírodě stále připojit na https://tydnyprokrajinu.hnutiduha.cz/. Kromě veřejnosti rojekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska a Evropská asociace pro ochranu přírody (EOCA).

Kateřina Stonová, koordinátorka dobrovolnic a dobrovolníků z Hnutí DUHA řekla:

„Tato akce přináší široké veřejnosti možnost vidět zblízka některé problémy současné české krajiny a přímo v terénu se zapojit do prací, které jsou součástí jejich řešení. Zúčastnění mají navíc příležitost poznat zkušenosti lidí, kteří se na místech věnují různým způsobům ochrany přírody.”

Jiří Beneš, vedoucí Týdnů pro krajinu Hnutí DUHA řekl:

„Díky velkému zájmu o účast na našich dobrovolnických turnusech v minulých letech jsme letos rozšířili množství lokalit, na nichž budeme pomáhat s ochranou cenných stanovišť a obnovou pestrých a odolných lesů. Na naše Týdny přijíždějí lidé různého věku a povolání, potřebu pomoci krajině vnímáme napříč společností.”


Kontakty:
Jiří Beneš, vedoucí Týdnů pro krajinu Hnutí DUHA, 606 078 021, jiri.benes@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] Přihlašování na Týdny pro krajinu: https://tydnyprokrajinu.hnutiduha.cz/
[2] Termíny Týdnů pro krajinu:
25.6.-2.7.2022 NP Šumava
10.-16.7.2022 LČR Město Albrechtice
16.-23.7.2022 Kralický Sněžník
23.7.-30.7.2022 Haná, Kaple
30.7.-6.8.2022 Šumava
6.-13.8.2022 LČR Bruntál
13.-20.8.2022 Radějov
3.-10.9.2022 Farma u Hrušků
10.-17.9.2022 Doubravský dvůr
[3] Více o programu Pestrá krajina na: https://www.asz.cz/o-asz/nase-aktivity/pestra-krajina/
[4] Více o výzvě Zachraňme lesy: https://zachranmelesy.hnutiduha.cz/cs
[5] Více o kampani Tohle žeru: https://tohlezeru.hnutiduha.cz/

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz