Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Vláda chystá zveřejnění priorit pro české předsednictví Rady EU. Bude mezi nimi klima?

14.6.2022
PRAHA [Klimatická koalice]

Ve středu 15. června představí premier Fiala spolu s ministrem pro evropské záležitosti MIkulášem Bekem politické priority českého předsednictví v Radě Evropské unie. Česko přebírá předsednictví 1. července od Francie.

Během šesti měsíců předsednictví v Radě EU nemá předsedající země možnost prosazovat své národní zájmy, měla by hrát roli arbitra, tedy reprezentovat společný názor evropské sedmadvacítky a zprostředkovat mezi jednotlivými zeměmi EU kompromis. Mezi důležité úkoly České republiky bude patřit reprezentace EU na evropské i mezinárodní úrovni. Do období předsednictví tak spadne i reprezentace EU na podzimním klimatickém summitu OSN v Egyptě (COP27).

V současné době čelí Evropa několika souběžným krizím. Česko se tak bude muset během předsednictví vypořádat s celou řadou výzev - otázka energetické bezpečnosti v Evropě a s ní spojená otázka sankcí proti Rusku, vyjednávání pozic pro evropskou klimatickou legislativu v podobě balíčku Fit for 55 či nově představeného balíčku opatření REPower EU.

Hlavní témata pŕedsednictví zatím nejsou jasná. V širším kontextu lze ale odhadovat, že se budou přímo či nepřímo vztahovat k dění na Ukrajině. Mezi klíčovými tématy tak lze očekávat energetickou bezpečnost, obranné kapacity Evropy, odolnost evropské ekonomiky či téma migrace. Otázkou zůstává, nakolik bude akcentováno i téma ochrany klimatu.

Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek už předem avizoval, že mottem českého předsednictví bude “Evropa jako úkol”, v angličtině rozšířené na “Europe as a task: rethink, rebuild, repower”. [1]

Jitka Martínková, koordinátorka komunikace z Klimatické koalice, říká: “České předsednictví v Radě EU spadá do období intenzivních příprav nové evropské klimatické legislativy Fit for 55. Právě teď se hraje o to, jak moc bude tato legislativa v souladu s cílem 1,5°C a v jak silné podobě budou jednotlivé části přijaty. I proto by mělo být právě klima jednou z jasně deklarovaných hlavních priorit českého předsednictví.”

Miriam Macurová, specialistka pro evropskou klimatickou politiku z Greenpeace ČR, říká: “Česká vláda by v prioritách a také po dobu svého předsednictví v Radě EU v kontextu současných krizí neměla opomíjet dlouhodobá řešení a vize, ke kterým se Evropa zavázala. Energetická transformace je řešení, které v dlouhodobém horizontu přispívá nejen k řešení klimatické krize, ale také k posílení evropské energetické bezpečnosti a nezávislosti. Česko by proto v tomto ohledu mělo zaujmout jasnou pozici a brát “Evropu jako úkol” nejen po dobu šesti měsícu, ale také v budoucnu.”

Anna Kárníková, ředitelka Hnutí DUHA, říká: “Evropský úkol, který si vláda dává v energetice, je podobný úkolům, které jí čekají doma. Při předsednictví vláda musí myslet i na české domácnosti, které drtí vysoké ceny fosilních paliv a zajistit, aby se výhody nezávislé, čisté energetiky dostaly ke všem Evropanům, například pomocí příspěvků ze Sociálně klimatického fondu na úspory energie nebo díky zjednodušení a zrychlení povolování a budování obnovitelných zdrojů.”


Kontakty
Miriam Macurová, Greenpeace, tel. 771 154 362, miriam.macurova@greenpeace.org
Jitka Martínková, Klimatická koalice, tel. 728 399 452, jitka.martinkova@klimatickakoalice.cz
Anna Kárníková, Hnutí DUHA, tel. 773 768 769, anna.karnikova@hnutiduha.cz

Poznámky pro editor(k)y:
[1] https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/ceske-predsednictvi-v-evropske-unii-motto-evropa-jako-ukol-rethink-rebuild-repower.A220609_090625_domaci_kop

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz