Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Studenti nešli do školy. Na stávce za klima vyzvali vládu k řešení klimatické krize a spravedlivé transformaci

17.6.2022
PRAHA [Fridays for Future ČR]
Autor: Klára Bělíčková, tel: 774 382 445

V Praze na Malostranském náměstí se v pátek v brzkém odpoledni sešlo několik desítek studentů na stávce za klima. Připojili se tak ke stávkám, které proběhly po celé východní Evropě. Podle středoškoláků vlády nedělají dostatek a ignorují hrozby, které klimatická krize představuje.

„Stávky dnes probíhají v dalších městech České republiky, v Ústí nad Labem, Hradci Králové, Brně nebo Slavičíně. Přišli jsme společně dát najevo, že naše vláda selhává v boji s klimatickou krizí. Musíme začít snižovat emise skleníkových plynů. Hlavním krokem je přechod od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie, avšak ten musí být spravedlivý. Konkrétní opatření nesmí padat na lidi na druhé koleji,” říká patnáctiletá členka hnutí Alžběta Bušová.

Akce začala projevy několika středoškoláků a pokračovala průvodem Prahou. „Klimatickou spravedlnost teď!” znělo od studentů přes Malostranské náměstí.

Hnutí Fridays for Future v České republice dlouhodobě poukazuje na urychlení snah zbavení se závislosti na fosilních palivech. Na páteční stávce za klima studenti také upozornili na plánovaný odchod od uhlí do roku 2033. Nelíbí se jim však, že plány na spravedlivou transformaci nebyly dostatečně konzultovány s veřejností nebo to, že by peníze měly čerpat převážně velké firmy na úkor malých projektů. Také mají obavy z toho, co bude se zaměstnanci fosilního průmyslu.

„Naše vláda řešení klimatické krize nebere vážně. Odchod od uhlí nesmí směřovat k budování dalších fosilních infrastruktur. A zároveň musí být odchod od uhlí spravedlivý, podle Plánu spravedlivé územní transformace to vypadá, že v Česku to nebude ani transformace a ani spravedlivá. Peníze by se měly dostat do dotčených oblastí, ne do rukou velkých hráčů a pochybných projektů,” uvedla mluvčí hnutí Klára Bělíčková.

Na pražské akci vystoupila taky Darya Lazaryeva, expertka klimatického oddělení v organizaci Ecodia, která je válečou ukrajinskou uprchlicí. Následovali další studenti a studentky, společně s Mikulášem Černíkem, členem Limity jsme my a platformy Re-set z Ústeckého kraje, Miriam Macurovou, expertkou na evropskou klimatickou politiku z Greenpeace. Na pódiu také vystoupili zástupci Klimatické žaloby, která ve středu uspěla u pražského Městského soudu.

Studenti se celosvětově odvolávají na zprávu IPCC mezivládního panelu pro změnu klimatu, která nastiňuje, že pro udržení stabilního klimatu, se planeta nesmí oteplit nad 1,5 °C. Poslední zveřejněná zpráva však konstatuje, že aktuálně míříme k oteplení planety o 3 °C, oproti teplotám před průmyslovou revolucí. Podle zprávy povede oteplení k extrémním výkyvům počasí, prohloubení sociálních problémů nebo úbytku biodiverzity.

Průvod Prahou skončil na Kampě, kde studenti připravili klimatický piknik. „Dneska jsem tady, protože mi není jedno, co se děje s naší planetou a ochranou životního prostředí. Zároveň si nepřeju, aby kvůli klimatické krizi trpěli ti nejvíce zranitelní,” dodala Veronika, jedna z účastnic stávky za klima.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz