Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

EU organizace píší českému premiérovi: hlavním úkolem českého předsednictví bude sociální rozměr klimatických politik

22.6.2022
BRUSEL/PRAHA [Hnutí DUHA]
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131

Největší bruselské environmentální a sociální organizace píší před zahájením českého předsednictví v Radě EU premiéru Fialovi: naším hlavním úkolem bude podle nich silný sociální rozměr klimatických politik.

Mezi hlavní body a návrhy otevřeného dopisu (http://s.hnutiduha.cz/priority) patří tato doporučení:
* Sociální klimatický fond může hrát klíčovou roli v redistribuci nákladů na energetickou transformaci - pokud jej urychlíme oddělením od startu EU ETS II a navýšíme jeho alokaci.
* Možné zdroje: zkoumejme progresivní uhlíkovou daň, zdanění nadměrných zisků energetických firem a přestaňme přidělovat bezplatné povolenky průmyslu.
* Čisté zdroje a úspory nemohou být luxusním zbožím - musí být dostupné bez vstupní investice a s podporou energetického poradenství navázaného na sociální a technickou pomoc pro ohrožené domácnosti.
* Kombinace rychlého rozvoje OZE a ochrany přírody je naší nejlepší šancí k dosažení klimatické neutrality. Cestou k němu je odstranění byrokracie, ne oslabení environmentální legislativy.
* Navrhujeme proto vymezení “go to” zón pro masivní rozvoj OZE, dále sekundárních zón po vyčerpání prioritních a také no-go zón jako jsou oblasti Natura 2000 či další chráněné oblasti.
* V příštím desetiletí potřebujeme masivní obnovu ekosystémů. Český vedení v hledání shody na cílech Nature Restoration Regulation bude zásadní.
* Tlaky agrolobby, zneužívající válku na Ukrajině k prosazení další zemědělské produkce, není racionální – jsou to klimatické výkyvy, ztráta opylovačů a degradace půdy, co omezuje produkci. Proto potřebujeme závazný cíl 80 % snížení pesticidů a kvalitní data o jejich užívání.
* Těžba a zpracování materiálů, paliv a potravin tvoří asi polovinu celkových skleníkových emisí a jsou odpovědné za více než 90 % ztráty biodiverzity a nedostatku čisté vody. EU proto potřebuje zavést závazný cíl snížení materiální stopy EU a podrobné plány k jeho dosažení.

Kontakt:
Anna Kárníková, ředitelka Hnutí DUHA, anna.karnikova@hnutiduha.cz, 773 768 769DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz