Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Léto s Brontosaurem originálně spojuje dobrovolnictví, dobrodružství a seberozvoj

22.6.2022
Brno [Hnutí Brontosaurus]
Autor: Vojtěch Jochim, tel: +420 604 584 915

Letní program Hnutí Brontosaurus umožní účastníkům propojit pomoc životnímu prostředí, seberozvojové aktivity a dobrodružné zážitky. Jeho jednotlivé akce slibují široký tematický záběr i otevřenost zájemcům různých časových možností.

Dvojice chlapců hladí majestátní sovu, která se usadila na zápěstí jejich kamarádky. Několik dalších lidí mezitím čistí voliéru pod vedením staršího muže, který jim popisuje, jak se starat o divoké ptactvo. Když jsou hotovi, za živé diskuze vyrážejí směrem k siluetám stromů rýsujícím se opodál.
„Je to tady parádní! K sovám, rysovi nebo jestřábovi bych se jinak takhle nablízko nedostal. Navíc mám dobrý pocit z toho, že jsme udělali něco užitečného,” vypráví nadšeně osmnáctiletý David. K dobrovolnictví na stanici pro handicapovaná zvířata ho před třemi lety přivedla kamarádka Lenka a od té doby sem jezdí pravidelně.
Právě propojování aktivního odpočinku, péče o životní prostředí a sebevzdělávání je hlavním cílem letního programu Hnutí Brontosaurus. V Česku je takový projekt unikátní. Hnutí takto podle svých slov reaguje na alarmující degradaci životního prostředí v řadě českých regionů. „Snažíme se na ten problém upozornit a zaktivizovat veřejnost,” tvrdí Dalimil Toman, programový ředitel Brontosaura. Jádro jednotlivých akcí tak tvoří smysluplná pomoc přírodě jako kosení luk, budování útočišť pro zvířata či obnova významných památek

Na jednotvárné hodiny práce ovšem zapomeňte - dobrovolnictví tady spojují s výpravami do hor, přespáváním v teepee nebo večery s hudebními nástroji. „Jsem z města a tady jsem zažil svou vůbec první noc pod širým nebem. Nikdy na to nezapomenu,” vypráví David.
Účastníci se navíc vždy i něco přiučí. „Všechny pobyty jsou vedeny školenými organizátory a odborníky. Mnozí je organizují už roky, a snaží se vlastní léta zkušeností předávat dál. Provedou vás neprobádanými stezkami Šumavy, i když jste si mysleli, že ji dokonale znáte, nebo se podělí o tipy k pěstování květin. A například tady na stanici se dobrovolníci učí od profesionálních zoologů,” popisuje Toman.
I díky velikosti hnutí, které tvoří více než tisícovka členů, jsou jednotlivé akce rozprostřené napříč celým Českem a nabízejí široký tematický záběr. „Jde o největší projekt tohoto druhu v zemi. Můžete vyplout v kánoi po stopách lovců mamutů, prozkoumat tajemné jeskyně Moravského krasu nebo objevovat artefakty pod templářským hradem. Dobrodružné povahy mohou dokonce vyrazit za českými krajany v balkánské divočině,” tvrdí ředitel. ‚Svoji’ akci si podle něj najdou i ti, kteří si chtějí jen na víkend odpočinout od ruchu civilizace.
Kompletní program je dostupný na webových stránkách hnutí. „Snažíme se vyjít i lidem se speciálními požadavky, jako je zdravotní dieta či omezené časové možnosti,” připomíná také Toman. Obavy lidí, kteří jedou poprvé, rozptyluje. „Zcela postačí chuť udělat něco pro sebe i druhé a dobrá nálada. Potkáte totiž lidi, kteří mají obojího nadbytek,” dodává a ukazuje na Davida i ostatní dobrovolníky, kteří právě za hlasitého smíchu skládají dřevo na ohniště. „Byl jsem na vícero akcích, nováčky všude vřele vítají. Někde je dokonce možnost seznámit se s dobrovolníky ze zahraničí,” nabádá David. „Jen je třeba neotálet, místa se letos plní velmi rychle,” uzavírá Toman.

Hnutí Brontosaurus vzniklo roku 1974 s cílem vzbuzovat zájem o životní prostředí a zábavnou formou v tomto duchu rozvíjet své členy i přidružené dobrovolníky. V současnosti provozuje přes 40 tzv. základních článků, klubů i dětských oddílů, které se věnují péči o přírodu, organizaci zážitkových pobytů či výchově mládeže. Vedle ČR hnutí pomáhá také v Rumunsku, Srbsku a Tibetu.

+420 774 976 407 | hnuti@brontosaurus.cz


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz