Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

CO2 liga, celoroční školní program o ochraně klimatu, úspěšně zakončil dvanáctý ročník

23.6.2022
Hostětín [ZO ČSOP Veronica]
Autor: Hana Machů, tel: 739569264

CO2 liga, celoroční školní program o ochraně klimatu, úspěšně zakončil dvanáctý ročník. Nejlepší účastníci programu se setkali 22. června na závěrečné konferenci v reprezentativních prostorách Senátu. Zde prezentovali výsledky roční práce dalším týmům. Program organizuje Ekologický institut Veronica a letos se do něho přihlásilo na 130 škol.

CO2 liga je vzdělávací program, který zprostředkovává žákům informace o globální klimatické krizi, o změnách, které můžeme očekávat v České republice, o možnostech, jak se na ně připravit a jak změnu klimatu zmírňovat.

V programu účastníci plnili mise na záchranu planety, kdy se žáci snaží symbolicky naplnit závazky Pařížské dohody a nedopustit oteplení planety o více než 1,5 stupně. Zabývají se problémem z pohledu sebe, své rodiny, školy, obce i státu. CO2 liga se zaměřuje nejen na vnitřní motivaci žáků a na jejich spolupráci, ale i na předávání zkušeností spolužákům a na kroky vedoucí ke změnám v obcích.

První mise vedla účastníky k poznání jejich „protivníka” - klimatické krize. Zkusili ji umělecky ztvárnit a představili ji svým spolužákům. Ve druhé misi si počítali svoji uhlíkovou stopu a hledali možnosti, jak ji snížit. Vyzkoušeli si to i prakticky. V období Vánoc měli příležitost pouvažovat nad uhlíkovou stopou dárků a snížit ji. Účastníci z týmu ZŠ Horní Suchá to komentovali: “Vzorem nám byly naše babičky, které vždycky říkají, ať jim nic na Vánoce nekupujeme, tak jsme se rozhodli pro jiný způsob.”

Ve třetí misi se zaměřovali na školu, počítali uhlíkovou stopu a navrhovali opatření. Uspořádali i osvětové akce - například Den ve svetrech, Bezobalový den, Vegetariánský den, různé soutěže či předvánoční bazárky. „Přesvědčili jsme ředitele, že je potřeba změny a docílili jsme výměny kotlů ve škole” sdělují žáci ZŠ Zbraslav.

Jako finální úkol představili své poznatky zastupitelům obce a napsali dopis ministrům a ministryním o tom, jak problém vnímají ze svého úhlu pohledu. “Musíme dodat, že psát takto vysoce postaveným lidem s takto důležitým posláním nás jen utvrdilo v tom, že mít možnost sice nemusí mít každý, ale pokusit se o to může opravdu kdokoliv z nás.” komentovali úkol studenti z Gymnázia Dr. Emila Holuba z Holic a dodali: „O klimatické změně nelze mluvit v budoucím čase, protože se děje teď. Stojíme už na hodně tenkém ledě. Ale věříme, že to dobře dopadne”

„Díky soutěži jsme změnili pohled našeho okolí na klimatickou změnu. Rozšířili jsme povědomí na škole a pozitivně jsme ovlivnili přístup žáků k tomuto problému.” shrnují přínos CO2 ligy žáci z Mensa gymnázia z Prahy. „Ostatní týmy nebereme jako konkurenci v soutěži, ale jako spolubojovníky za záchranu klimatu. Jsme v tom společně”, řekli studenti z Holic.

Účastníky konference byly týmy žáků a studentů z těchto škol:

Gymnázium Dr. Emila Holuba, Holice – 2 týmy
Mensa gymnázium, Praha
Základní škola Zbraslav
ZŠ Ostrava-Poruba, I.Sekaniny 1804
Gymnázium Josefa Jungmanna Litoměřice
Rakouské gymnázium v Praze
ZŠ J.J. Ryby Rožmitál pod Třemšínem
ZŠ a MŠ Horní Suchá
ZŠ Zeleneč
ZŠ Dvory, Karlovy Vary
SOŠ Nové Město na Moravě

Informace k soutěži naleznete na www.CO2liga.cz.

Tento projekt byl podpořen grantem z Norských fondů.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz