Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Srbský Banát deset let ožívá díky dobrovolníkům Hnutí Brontosaurs

11.7.2022
Brno [Hnutí Brontosaurus]
Autor: Vojtěch Jochim, tel: +420 604 584 915

Je tomu již deset let, co dobrovolníci hnutí Brontosaurus poprvé vyrazili pomáhat do oblasti srbského Banátu s cílem zlepšovat život tamních českých krajanů. Od té doby tady pravidelně pomáhají pečovat o zdejší vesnice a životní prostředí, podílejí se na organizací krajanského života nebo mapují místní historii.

Předkové českých krajanů do oblasti přišli v průběhu devatenáctého století ze sousedního rumunského Banátu, který kolonizovali pod příslibem výhodných kontraktů od rakousko-uherských úřadů. Nepříznivé životní podmínky je však vyhnaly na srbskou stranu hranice, kde dodnes žijí jejich potomci. České dědictví se nicméně vlivem asimilace a emigrace postupně vytrácí a češtinu tak dnes aktivně užívá již jen starší generace. „Chtěli jsme krajanskou komunitu podpořit a oživit vztahy krajanů s mladými lidmi z České republiky,” říká Dalimil Toman, programový ředitel hnutí a jeden ze zakladatelů projektu. „Hlavní myšlenkou bylo posílit vazby oblasti s Českem a přispět k zachování a poznávání zdejšího kulturního dědictví. A také k tomu, aby byl život v českých vesnicích malinko kvalitnější a atraktivnější,” tvrdí.

Již dříve dobrovolníci organizace navštěvovali rumunskou část Banátu, během jednoho z pobytů však zavítali za srbskou hranici a rozhodli se rozšířit působnost i sem. V roce 2013 tak Toman vyrazil s první skupinou dobrovolníků do Českého Sela, které je s necelými čtyřiceti obyvateli jedinou zdejší čistě českou vesnicí, a do sousední Kruščice, kde Češi tvoří asi třetinu z osmi set obyvatel.

Od té doby oblast navštěvuje každoročně. „Podařilo se nám postupně vyčistit veřejná prostranství jako je hřbitov či okolí Českého domu a kostela. Přispěli jsme k opravě historických vahadlových studen, které stojí ve znaku Českého Sela, a ve spolupráci s ekologickým sdružením Arenaria jsme čistili okolí místních jezer. Letos pokračujeme v aktivitách pro rozvoj šetrného turistického ruchu, jako je mapování tras pro pěší túry.” Nechyběla prý však ani fyzická práce s místními. „Vyčistili jsme ulice vesnice, vyráběli mozaikové stoly pro místní kulturní akce, uklízeli muzeum, udržovali třídu pro kroužky češtiny nebo zachraňovali historický křížek za vesnicí,” shrnuje Toman.

Podle jeho slov však zdaleka nejde jen o práci s hmatatelnými výsledky. „Stejně klíčová je pro nás i družba s krajany a posilování českého živlu.” Dobrovolníci se tak podílejí i na organizaci místních slavností, fotbalových zápasů, nebo zkrátka jen hovoří s lidmi v češtině. Právě tyto činnosti řada místních oceňuje nejvíc. „Jsme hlavně rádi, že jsou tu mladí a vesnice ožije,” tvrdí paní Bužková, která žije v centru Českého Sela.

Vedle toho dobrovolníci podnikají i řadu zážitkových aktivit v okolní přírodě. „Loni mě nadchlo několikadenní putování Deliblatskou peščarou, což je největší polopoušť v Evropě,” vzpomíná dobrovolnice Anna, která sem loni přijela poprvé a letos už se podílí na organizaci akce. „Letos se těším hlavně na přespání na břehu Dunaje. Právě díky takovým momentům jsem si k Banátu vytvořila osobní pouto,” líčí.

„Vedle aktivního odpočinku nám naše činnost umožňuje objevovat a mapovat zdejší kraj, jeho historii a kulturu. Můžeme pak vše předávat dál,” dodává ještě Toman. Dobrovolníci k tomuto účelu vytvořili webovou stránku o srbském Banátu, povědomí o oblasti se však také snaží zvýšit prostřednictvím sociálních sítí či přednášek. „Chceme nejen pomoci na místě, ale i zvýšit zájem o srbský Banát mezi českými turisty a institucemi. To tvoří jeden z našich cílů do následujících let,” uzavírá.

Celý pobyt je součástí letního programu Hnutí Brontosaurus určeného pro mládež se zájmem o dobrovolnictví, který zahrnuje desítky akcí propojujících péči o životní prostředí, vzdělávání a zážitkové aktivity.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz