Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Pracovní listy Senzory do škol pomohou nejen s RVP Informatiky

17.9.2022
Praha [Senzorvzduchu, z.s.]
Autor: Michael Lažan , tel: +420 773 188 311Spolek Senzor vzduchu, z.s. přináší na začátku školního roku 2022/23 pracovní listy pro rámcový vzdělávací program použitelný při výuce Informatiky na základních školách

Největším zdravotním rizikem v České republice je čistota vzduchu. Každoročně v důsledku znečištěného ovzduší u nás umírá předčasně 10 190 obyvatel. Celkové roční sociální náklady na znečištění vzduchu v České republice činí více než 6 miliard EUR; to je 13 850 Kč na každého občana ročně. Všeobecné povědomí o tomto problému je minimální.

Nabízíme základním a středním školám v České republice možnost postavit si ve škole svůj vlastní Senzor vzduchu v rámci výuky. Stavba KITu senzoru je spojená s přednáškou o čistotě vzduchu.

Stavba senzoru je triviální, zvládnou ji žáci již na 1. stupni ZŠ a trvá pouze několik minut. Senzor se přímo ve škole napojí na WI-FI a umístí se do venkovního prostředí. Senzor v reálném čase měří PM10, PM2,5 teplotu a vlhkost, informuje žáky a rodiče. Data se zobrazují ve widgetu na webu školy, poskytujeme vizualizace a volně přístupný archiv dat. Získaná data se pak žáci naučí vyhodnotit.

Zhodnocení situace vyjde v roční zprávě o projektu; školy obdrží certifikát potvrzující dosažení digitálních kompetencí.

Přínos pro město

Zvýšíme povědomí o atmosféře a jejím dopadu na zdraví člověka. Žáci si osvojí dovednosti spojené se zapojením elektronického senzoru a práci s velkými daty. Prostupuje se od zdola na ose žák – rodič – prarodič, cílíme na velký zásah do komunity. Podporujeme kreativitu a programování, učíme analýzu dat, pracujeme s mapou a grafy. Prolínají se zde předměty od fyziky, chemie až k biologii a sociologii. Žáci získají nejen jazykové zkušenosti s podobnými mezinárodními komunitami. Budujeme městu pozitivní publicitu, generují se volně přístupná data určená obyvatelům. Doplňujeme měření oficiálních senzorů.

V případě zájmu škola získá svůj vlastní pin na mapě s odkazem v sekci Sensor2School. Vytváříme tak školní síť mezinárodních komunit, které spolu mohou spolupracovat. Hlavní mapa Sensor.Community má 6.500 zobrazení denně. Projekt je součástí pilotu CitiMeasure (Eurocities).

Ideální nástroj pro školy k revizím RVP v oblasti informatiky, zejména:

I-5-4-02 žák propojí digitální zařízení – 1. a 2. stupeň ZŠ – Digitální technologie
I-9-1-01 Žák získá z dat informace, interpretuje data, odhaluje chyby v cizích interpretacích- 2.stupeň ZŠ – Data, informace, modelování
I-9-1-03 žák vymezí problém a určí, jaké informace bude potřebovat k jeho řešení; situaci modeluje pomocí grafů – 2. stupeň ZŠ – data, informace, modelování

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz