Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ani Shell, ani SPD. Ekologické organizace protestují proti greenwashingu fosilních firem

26.9.2022
PRAHA [Klimatická koalice]
Autor: Jitka Martínková, tel: 728 399 452

Desítky lidí z ekologických organizací se chystají protestovat proti konferenci s názvem Green Deal Summit, kterou v centru Prahy pořádají Hospodářské noviny s mediální podporou České televize. Protestující se vymezují proti nečestným praktikám fosilních firem, které konferenci sponzorují. Vadí jim ale také protest organizovaný na stejném místě hnutím PES a stranami SPD a Trikolóra, který má za cíl zastavit celou klimatickou politiku.

Protestující ráno nainstalovali před budovu výstavu s klimatickými hříchy firem, které konferenci sponzorují. Na 15:00 poté plánují protest přímo před místem, kde se konference koná.

“Ze všech průzkumů vyplývá, že většina lidí v Evropě i České republice si uvědomuje vážnost klimatické krize. Fosilní firmy proto v poslední době přestaly popírat realitu změn klimatu a místo toho přešly ke greenwashingu, kdy se snaží předstírat řešení a lakovat svůj byznys na zeleno. Ve skutečnosti ale plánují dále rozšiřovat těžbu a spalování fosilních paliv a tím i nadále zachránit své zisky na úkor všech ostatních,” uvedl Radek Kubala z platformy Re-set.

Hlavní partner konference Shell má za sebou historii těžkých klimatických zločinů a patří k firmám, které vypustily v historii nejvíce emisí skleníkových plynů. Minulý týden navíc vyšlo z interní komunikace představitelů Shellu najevo, že snahu o ochranu klimatu jen předstírají pro média. [1]

“Shell zdevastoval deltu Nigeru, kanadskou Albertu i další místa na planetě. V minulosti se také podílel na justiční vraždě nigerijského aktivisty Kena Saro-Wiwy. Přes třicet let bojuje proti jakékoliv snaze omezit fosilní paliva. Dnes se snaží předstírat, že je součástí řešení klimatické krize. Přitom jakákoliv změna je představitelná jen na úkor firem jako je Shell,” řekla Jitka Martínková z Klimatické koalice.

Protestujícím vadí i účast dalších fosilních firem, jako je automobilka KIA nebo uhelná firma ČEZ. Klimatická koalice proto poslala některým účastníkům konference otevřený dopis, ve kterém je vyzvala k odvolání účasti na konferenci. [2] “Je smutné, že tento greenwashing podporují zástupci vlády, média i Evropská komise. Legitimizují tím strategii fosilních firem, které se v posledních letech snaží brzdit evropskou politiku ochrany klimatu,” dodal Šimon Hauser z Greenpeace.

Celý den dnes před konferencí protestují také zástupci Hnutí PES a stran SPD a Trikolóra. Protesty ekologických organizací nemají s těmito protesty nic společného. Právě naopak jim vadí, že některé strany se snaží konference zneužívat k útokům na klimatickou politiku a staví se tím na stranu fosilních firem.


Kontakty pro média:
Radek Kubala, Re-set, radek.kubala@re-set.cz, +420 736 457 028

Odkazy:
[1] Viz https://www.theguardian.com/business/2022/sep/16/oil-giants-shell-bp-climate-crisis
[2] Otevřený dopis zde: https://klimatickakoalice.cz/pro-media/tiskove-zpravy/nepodilejte-se-na-greenwashingove-konferenci-green-deal-summit-vyzvala-dnes-klimaticka-koalice-vladu-a-dalsi-instituce

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz