Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Nová Zelená úsporám Light je rychlé řešení nouzové situace, zásadní snížení účtů ale lidem nepřinese

14.11.2022
PRAHA [Hnutí DUHA]
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131

Ministerstvo životního prostředí dnes představilo podmínky programu Nová zelená úsporám Light [1], který nabídne až plnou úhradu zateplení jedné části domu důchodcům a domácnostem pobírajícím příspěvek na bydlení. Řešení, které přinese významnou úsporu nákladů domácnostem v energetické chudobě, ale stále chybí.

Spuštěním programu Nová zelená úsporám Light míří ministerstvo na nízkopříjmové domácnosti, které si nemohou dovolit financovat zateplení celé nemovitosti, a to ani s příspěvkem ze stávající Nová zelená úsporám. Pro tyto domácnosti nabídne podporu do výše 150 000 Kč.

Ačkoli dosavadní program Nová zelená úsporám nabízí až 50% dotaci, reálně u rodinných domů dosahuje míra podpory jen 36 %. [2] Při celkové průměrné investici do energetické renovace rodinného domu ve výši 800 000 Kč je pro velkou část domácností jak předfinancování celé částky, tak spoluúčast ve výši stovek tisíc korun nepřekonatelnou bariérou. Nový program tak míří správným směrem, a to i díky navýšení jednotkových nákladů na jednotlivá opatření, například zateplení půdy.

Program nicméně nenabízí zásadní řešení energetické chudoby. Jednak je vyhrazen poměrně malé části obyvatel, jednak při maximální podpoře 150 000 Kč nedokáže zajistit hlubší renovaci, která by přinesla zásadní snížení účtů. Údaj z prezentace ministerstva [3] o možné úspoře 30 - 40 % při zateplení střechy a oken se může týkat jedině nejmenších domů.

V Česku se v situaci energetické chudoby nachází 280 000 domácností v rodinnných domech, z toho je 70 000 domácností seniorů. Vyplývá to z připravované studie Hnutí DUHA a Platformy pro sociální bydlení. Komplexní řešení žádají spolu s dalšími organizacemi v iniciativě Energie lidem (www.energielidem.cz)

Ondřej Pašek, energetický expert z Hnutí DUHA řekl:

“Ministerstvo životního prostředí pokračuje v odvážné politice dobře cílených dotací na energetické renovace v nejpotřebnějších domácnostech. Vyměnit okno nebo zateplit půdu ale nestačí: pro snížení účtu za vytápění o 30 % a více je potřeba celkové zateplení domu. Zateplení nemovitosti potřebuje v Česku 280 tisíc domácností v rodinných domech, které se nacházejí v energetické chudobě a platí nepřiměřené účty za energie. Ke skutečně účinnému řešení energetické chudoby by mělo ministerstvo v dalším kroku program pro komplexní renovace s dotací až 95 % připravit pro nízkopříjmové domácnosti.

Potřebujeme také zpřístupnit bezúročné půjčky a předfinancování Nové Zelené úsporám pro všechny, statisícová spoluúčast a předfinancování odrazují i střední třídu od využití dotace na zateplení.”


Kontakty:
Ondřej Pašek, energetický expert Hnutí DUHA, 608 381 602, ondrej.pasek@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] MŽP spouští Novou zelenou úsporám Light. Nejzranitelnějším domácnostem pomůže snížit účty za energie
https://www.mzp.cz/cz/news_20221114-MZP-spousti-Novou-zelenou-usporam-Light-Nejzranitelnejsim-domacnostem-pomuze-snizit-ucty-za-energie
[2] Vlastní výpočet na základě údajů obsažených v materiálu Informace o stavu programu NZÚ za rok 2021, MŽP (podklad můžeme zaslat na vyžádání).
[3] Prezentace MŽP: https://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/news_20221114-MZP-spousti-Novou-zelenou-usporam-Light-Nejzranitelnejsim-domacnostem-pomuze-snizit-ucty-za-energie/$FILE/Nova_zelena_usporam_light_pro_domacnosti.pdf

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz