Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Polský Teatr Węgajty pozve diváky k tanci i na cestu Prokopským údolím

15.11.2022
Praha [Chaloupka v Prokopském údolí]
Autor: Alžběta Trojanová, tel: 722343453

Akce pro veřejnost jsou doprovodnou součástí workshopu a dlouhodobého projektu na téma performativní chůze. „Smyslem workshopu je podpořit práci skupiny umělců, kteří zkoumají spojitost chůze a zpěvu v krajinném i městském prostoru a pracují na společném představení, které proběhne na podzim 2023,“ vysvětluje autorka projektu Alžběta Trojanová. Zakladatelé a hlavní protagonisté Teatru Węgajty Wacław a Erdmute Sobaszkovi v rámci workshopu navážou na myšlenku akcí, které praktikovali v průběhu pandemie v lese za svým divadlem ve vesnici Węgajty poblíž Olštýna – naslouchání, poznávání přírodních jevů prostřednictvím vlastního hlasu, pohybu a tance. V rámci Noci divadel 19.11. otevřou workshop od 17:30 návštěvníkům festivalu, kteří si zde mohou vyzkoušet prvky tradičních tanců různých kultur a zpěv kánonů, spojený s jednoduchými choreografickými strukturami. Pro ty, které by zajímalo zapojení těchto prvků v otevřené krajině, bude workshop otevřen podruhé na samém závěru 26.11., kdy od 15 hodin proběhne performance v Prokopském údolí a v centru Chaloupka v Prokopském.

Divadlo Węgajty navazuje na jednu z nejznámějších osobností polské divadelní historie Jerzyho Grotowského a na spisovatele a filosofa s etnografickými kořeny Stanislawa Vincenze. Pro ty, kteří by se chtěli naladit na atmosféru Vincenzovy huculské ságy Na vysoké polonině, zahrají manželé Sobaszkovi několik huculských písní, kterými doprovodí vyprávění a čtení překladatele Davida Zelinky. Komponovaný večer, provázený filmovým záznamem z výpravy k Huculům, proběhne 21.11. od 19:30 v kavárně Božská lahvice.

Podle Wacława a Erdmute Sobaszkových má divadlo odejít z divadelních sálů a oživovat, animovat, „světit“ každodenní život. V posledních letech je směřování divadla charakterizováno programovými liniemi „Potřebné divadlo“ a „Zdroje a budoucnost“. Jejich činnost reflektuje globální i lokální problémy sociálním, politickým a ekologickým přesahem a zahrnuje např. divadelní práci s osobami z domu sociální péče nebo aktivismus namířený proti devastaci přírodních lokalit. K těmto tématům bude vztažena přednáška o koledních obchůzkách Teatru Węgajty v prostorách DAMU 23.11. od 17 hodin. Přednášku doprovodí projekce dokumentárních filmů s komentářem Wacława Sobaszka a následná diskuze.

Pro činnost Teatru Węgajty je důležitým aspektem setkávání – a to jak mezilidské, tak setkávání člověka a krajiny. Na workshopu chce vyzkoušet, jak bude pohyb a hudba rezonovat v ozvěnách Prokopského údolí, a naopak ozvěny údolí a potoka, skály či nebe v každém z účastníků. „Blíží se konec roku, který nám přinesl mnoho nepříjemných zpráv, válku, která jako hrozba visí i nad námi, prohlubující se vědomí klimatické krize, mizení biodiverzity, vymírání... To vše je v ostrém kontrastu s krásou krajiny, přirozeností zpěvu, pohybu, tance, svobodným duchem,“ říká Wacław Sobaszek.

Workshop byl podpořen Akademií múzických umění v Praze v rámci projektu "Chůze jako tekutá konstanta ne-prostranství" z prostředků Institucionální podpory na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace, kterou poskytlo MŠMT v roce 2022.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz