Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Neziskovka vybírá peníze na ochranu hotovosti. Lidé je mohou posílat on-line

15.12.2022
Praha 7 [Iuridicum Remedium, z. s.]
Autor: Hynek Trojánek, tel: 607249856

Digitálně-právní organizace Iuridicum Remedium spustila sbírku, jejímž cílem je shromáždit prostředky na hlídání novely zákony o oběhu bankovek a mincí. Ta by nově měla přinést za odmítání hotovosti pokutu, ale i stanovit výjimky.

Příprava novely by podle Výhledu legislativních prací vlády pro léta 2023-2025 měla proběhnout v první polovině roku 2023. Podle výkonného ředitele IuRe Jana Vobořila již ministerstvo financí zpracovalo přehled toho, jak k hotovosti přistupují ostatní státy Evropy.

“Ze začátku pandemie se bezhotovostní platby prezentovaly jako hygieničtější způsob placení, až později i Evropská centrální banka potvrdila, že riziko nákazy viru z bankovek je zanedbatelné. Přesto se během pandemie placení kartou, mobilem, či hodinkami velmi rozšířilo a řada států tak teď řeší, jak tuto skutečnost zrcadlit v legislativě. Přístupy přitom mohou být velmi různé,” přibližuje Vobořil, proč je téma právě teď aktuální.

Novela zákona je připravována na základě podnětu organizace IuRe, který již v dubnu 2021 schválila Rada vlády pro lidská práva. Během přijímání podnětu se znovu objevil spor mezi Českou národní bankou a ministerstvem financí ve výkladu toho, jak lze prakticky vyložit stávající legislativu, která povinnost přijímat hotovost již obsahuje. Právě zásadní vyjasnění povinnosti hotovost přijímat je tak jedním z cílů novely.

“Případné odmítnutí hotovosti by mělo být sankcionováno, jedině tak bude stávající povinnost přijímat hotovost skutečně vymahatelná a ne jen na papíře. Počítá se zároveň s tím, že bude formulována řada výjimek. Smysl to podle nás dává například v případě různých dálkových obchodů bez fyzického předávání zboží či v případě specifických akcí, kdy lze hotovost na místě směnit. Bude to ale věcí široké diskuze, do které bude promlouvat řada hráčů. My v této diskuzi hodláme hájit zájmy zejména těch, kteří z různých důvodů bezhotovostní platby nechtějí či nemohou využívat. Věříme, že nás veřejnost finančně podpoří, abychom se tomuto tématu mohli naplno věnovat,” vysvětluje Vobořil proces, který je na obzoru.

Hotovost byla v Česku v centru dění přitom již před pár měsíci, kdy s návrhem zakotvit ji v ústavě přišla senátorka Jitka Chalánková. Vhodnějším řešením než změna ústavy je ale podle IuRe právě podrobnější úprava v zákoně, která bude řešit sporné otázky a bude tak lépe předcházet výkladovým rozporům, které jsou problémem dnes.

Ve videu ke kampani zmiňují zástupci IuRe, že bezhotovostní platby mohou představovat zásah do soukromí, data o platbách mohou využívat například marketéři. Plně bezhotovostní společnost je pak vystavena riziku zvýšeneho státního dohledu. Hotovost je dobré zachovat také proto, že k jejímu užívání není třeba narozdíl od nefyzických transakcí elektřina či internet, v případě krizové situace tedy nehrozí kolaps plateb. Již dnes jsou pak podle IuRe také vytvářena místa, kde se hotovostí platit nedá a někteří lidé tak mohou být z čerpání služeb a podílení se na veřejném životě vyloučení.

Sbírku s názvem Pohotovost pro hotovost spouští IuRe v rámci své širší kampaně Právo na analog, ve které dlouhodobě usiluje o to, aby lidé nemuseli využívat některé digitální technologie, pokud sami nechtějí. V nedávné době upozornila organizace na rizika plošného zakládání datových schránek, načež od záměru zákonodárci alespoň částečně ustoupili. V červnu loňského roku pak organizace v otevřeném dopise ministerstvu zdravotnictví navrhla umožnit očkování bez on-line registrace a takto fungující centra následně slavila veliký úspěch.

Na aktivity organizace ve prospěch hotovosti je samozřejmě možné přispět i hotově, jak přibližuje Hynek Trojánek, který v IuRe působí jako koordinátor komunity. “Od veřejnosti jsme již nasbírali řadu podnětů: lidé upřednostňující hotovost naráží na problémy s parkováním, s objednáním občerstvení ve vlaku, ale i na podniky, kde lze platit pouze kartou. Problémem ale může být i to, že někteří obchodníci navyklí na platby kartou nemají dostatek bankovek či mincí na vracení. Naše aktuální sbírka je tedy on-line, lidé nás ale pochopitelně můžou podpořit kdykoliv i hotovostí, ať už přes složenku, či oproti potvrzení o daru.”

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz