Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Rezervaci velkých kopytníků dnes navštívil předseda ČSOP Libor Ambrozek

7.6.2023
Praha [Česká krajina]
Autor: Dalibor Dostál, tel: +420606635303

Rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice dnes navštívil předseda Českého svazu ochránců přírody Libor Ambrozek. Prohlédl si nejenom stáda zubrů, divokých koní a zpětně šlechtěných praturů, ale především výsledek jejich práce. Tedy desítky hektarů kvetoucích pastvin.

„S jednotlivými organizacemi ČSOP spolupracujeme na zakládání rezervací velkých kopytníků několik let. Skupina JARO Jaroměř vytvořila dvě východočeské rezervace: první na Plachtě v Hradci Králové a druhou na Barochu v rámci Pardubického kraje. Další organizace ČSOP pak stojí za úžasnou mokřadní rezervací na Kozmických ptačích loukách. S některými organizacemi ČSOP jsme v posledních měsících konzultovali několik potenciálních lokalit a věříme, že se některé z nich podaří dotáhnout do cíle,“ zmínil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervací založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.

Společnost Česká krajina podporuje zakládání nových rezervací bezplatným poskytováním zvířat a v rámci omezených kapacit i konzultacemi technického řešení konkrétních lokalit. Díky tomu kromě dvou rezervací, v Milovicích a v Národním parku Podyjí, za nimiž stojí společnost Česká krajina, vzniklo v Česku dalších deset lokalit spásaných velkými kopytníky. V červnu se pak chystají další dvě a v září třetí.

„Rezervace velkých kopytníků jsou vynikajícím pomocníkem pro organizace, které se zabývají praktickou ochranou přírody. Umožňují jim velmi levnou péči o rozsáhlé lokality o desítkách či stovkách hektarů. Uspořené prostředky a lidské kapacity pak mohou věnovat množství drobných lokalit, kde se naopak pastva velkých kopytníků nemůže uplatnit. S tradičními managementy si tak pastva velkých kopytníků nekonkuruje, ale doplňuje se s nimi,“ dodal Dalibor Dostál.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu darujme.cz/krajina nebo nákupem na e-shopu www.zelenadomacnost.com, kde je rezervace jedním z podporovaných projektů.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Qminers, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Accace, Zelená domácnost, Amanita Design, Linde, Vertue, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz