Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Po celém světě stávkují studenti za klima, v Česku se sešli na happeningu před ministerstvem životního prostředí a sehráli divadelní scénku: “Tak jako Shakespearův Hamlet před sebou máte zásadní rozhodnutí. Pane ministře, žít, či těžit?“

15.9.2023
PRAHA [Fridays for Future ČR]

V pátek se po celém světě konala globální stávka za klima. V České republice středoškoláci uspořádali happening před ministerstvem životního prostředí, chtějí po ministerstvu pana Hladíka, aby dodrželo své předvolební sliby a jasně se postavilo za konec uhlí v České republice do roku 2033. Happening s názvem Žít, či těžit? byl další z řady akcí, které studenti v reakci na klimatickou krizi uspořádali.

Happening Žít, či těžit? proběhl v pátek v poledne před ministerstvem životního prostředí v Praze. Po krátkém úvodu následovala divadelní scénka slavného dialogu z Shakespearovy hry Hamlet, kterou studenti upravili tak, aby seděla na volbu, kterou nyní bude činit ministr Hladík a to, zda budeme mít důstojnou budoucnost bez uhlí, či nikoli.

Studenti z hnutí Fridays for Future také napsali ministru Hladíkovi otevřený dopis, ve kterém ho vyzývají, aby splnil sliby v programovém prohlášení a nechal přezkoumat stanovisko EIA, které určuje dopady těžby na klima a životní prostředí: „Na stole budete mít v následujících týdnech přezkum pochybného souhlasného stanoviska EIA z roku 2019, které má celou řadu nedostatků a v první řadě vůbec nehodnotí vliv těžby na lomu Bílina na klima. Je jen na Vás, zda stanovisko potvrdíte a na lomu se bude těžit ještě dlouho po plánovaném konci uhlí v České republice, či zda se postavíte za své sliby a stanovisko změníte na nesouhlasné nebo k němu přidáte konkrétní podmínky.“

Studenti se k problematice Bílině vrací, v dubnu proběhla v Praze stávka za klima – Uhlí z dolu Bílina je v důvěře trhlina, v květnu a červnu pak studenti v Praze i dalších městech ČR uspořádali sérii happeningů s názvem Uhelná štafeta, kdy vládu i ministerstva životního prostředí a průmyslu a obchodu upozorňovali na fakt, že emise neznají hranice a prodej uhlí do zahraničí nesníží emise skleníkových plynů, protože se bude uhlí spalovat jinde.

“Podle vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu můžeme vytěžené uhlí prodávat do zahraničí, ale takto obcházet řešení klimatické krize nám přijde pozérské. Zároveň se takové východisko podle odborníků nevyplatí ani ekonomicky. Ačkoli ze závěru posouzení EIA vyplývá pravý opak, emise skleníkových plynů neznají hranic. Ve svém dopise se vyjadřujete, jako by Vaše vláda nemohla s rozhodnutím prodloužit těžbu na lomu Bílina do roku 2035 cokoli dělat. Opak je pravdou. Organizace Greenpeace podala proti rozhodnutí Obvodního báňského úřadu odvolání. Na Ministerstvu životního prostředí nyní je napravit chyby neadekvátního a neférového posouzení EIA a nepokračovat ve šlépějích předešlé vlády, “ uvedlo hnutí v tiskové zprávě z první zastávky Uhelné štafety v Praze.

V březnu těžební společnost Severočeské doly, která spadá pod firmu ČEZ, obdržela od Obvodního báňského úřadu v Mostě povolení k hornické činnosti na hnědouhelném dole Bílina do roku 2035. Rozhodnutí, které v tuto chvíli není pravomocné, by firmě umožnilo těžit uhlí o pět let déle, než dovoluje současné povolení. Organizace Greenpeace, která snahu o prodlužování a rozšiřování těžby na dole Bílina za původní ekologické limity těžby dlouhodobě kritizuje, se proti rozhodnutí báňského úřadu odvolala.

„Z mnoha studií jasně vyplývá, že OZE jsou dnes plně schopné nahradit uhlí. Zároveň bude uhlí brzy tak drahé, že se ho nevyplatí těžit, což prohlašuje sám ministr a o to méně pochopitelné je, proč se nebrání prodlužování těžby uhlí na Bílině. I v tomto případě je nutné si připomínat, že uhlí je fosilní palivo, které způsobuje klimatický rozvrat, kterému čelíme. A zároveň je další těžba uhlí riskantní i pro samotný lom, jeho okolí i jeho zaměstnance. Je nutné mít jasný plán, kdy a jak těžba skončí a jak ochránit Ústecký kraj, od negativních vlivů, které s koncem těžby přijdou. Je nutné konec těžby a fond spravedlivé transformace vnímat jako příležitost a ne jako úděl. Pan Hladík a jeho ministerstvo mohou rozhodovat o směřování české klimatické politiky, ale také o budoucnosti Ústeckého kraje,“ nechal se slyšet mluvčí FFF Lukáš Skála.

Na vážnost situace také upozorňuje svolaný SDG summit OSN, na který do New Yorku pojede prezident Petr Pavel.


Kontaktní osoby:
Lukáš Skála, lukas.skala@fridaysforfuture.cz, +420 730 689 614
Magdaléna Středová, magdalena.stredova@fridaysforfuture.cz, +420 705 106 103

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz