Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ceny Velkého bratra vyhlásí vítěze. Porota vybírala z rekordního množství nominací

7.3.2024
Praha 7 [Iuridicum Remedium, z. s.]
Autor: Hynek Trojánek, tel: 607249856

Již ve středu 20. března vyhlásí organizace IuRe (Iuridicum Remedium) v Praze výsledky devatenáctého ročníku anticen, které upozorňují na problémy spojené s ochranou soukromí.

IuRe sbírá návrhy na oceněné po celý rok, nominovat mohla prostřednictvím webového formuláře opět i veřejnost. Nakonec se za rok 2023 sešlo 42 relevantních tipů.

„Šlo opět o mix technologických gigantů, kteří se v nominacích ocitají pravidelně, a velmi konkrétních, k soukromí bohužel ne příliš přívětivých případů z Česka,“ komentuje balíček nominovaných výkonný ředitel IuRe Jan Vobořil.

Vedle TikToku, Tesly či Amazonu se tak v seznamu objevila třeba i česká mateřská školka, která rodičům nabízí sledovat dění ve třídě v průběhu dne skrz kamerový přenos, či město Plzeň, které ke kamerám nově instaluje i detektory zvuků – rozpoznají hluk, zvuk spreje či dron.

Silné zastoupení českých ministerstev
Některou z cen za rok 2023 může obdržet i jedna z mnoha nominovaných českých institucí: Ministerstvo vnitra za volně dostupný registr majitelů datových schránek, Ministerstvo práce a sociálních věcí za zavedení povinnosti bank sdělovat informace o účtech žadatelů o dávky v hmotné nouzi a jejich rodinných příslušníků, či Ministerstvo pro místní rozvoj za chystaný centrální registr ubytovaných.

Nechybí ale ani Ministerstvo zdravotnicví, které nedávno představilo záměr sledovat zdravotní stav pacientů aplikacemi a dle výsledků je odměňovat. Tradičním nominantem je ale třeba také policie, tentokrát za využívání nástrojů na rozpoznávání tváří.

„V některých případech jde už o schválenou legislativu nebo používané nástroje, pravidelně se nám ale objevují i problémové věci ve fázi návrhu či záměru. To je třeba legislativní návrh registru ubytovaných nebo představený záměr sledovat životosprávu pacientů a nastavovat podle toho pojistné. Dané instituce, tak mají prostor s tím ještě něco udělat. Věříme, že naše soutěž k tomu dokáže přispět,” uvedl Jan Vobořil.

Řada nominací odrážela i aktuální celoevropské debaty týkající se soukromí: ty se v roce 2023 vedly zejména o umělé inteligenci, kamerových systémech umožňujících rozpoznávání tváří, či o automatizovaných nástrojích, které by plošně pročesávaly on-line komunikaci a odhalovaly například dětskou pornografii.

Cena veřejnosti a přednáška o “smart city”
Porota složená z právníků, novinářů a IT odborníků, již vybrala vítěze v kategoriích Dlouhodobý slídil, Firemní slídil, Úřední slídil, Výrok Velkého bratra a Pozitivní cena. Letos poprvé bude udělena i Cena veřejnosti – o té rozhodnou lidé přítomni na vyhlašování, které začíná ve středu 20. března v 19:00 v pražské Čítárně Unijazz. Vstup je zdarma, veřejnost se může těšit také na přednášku architekta Vladana Klementa, která se bude věnovat soukromí a současnému trendu “smart city”.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz