Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Výstava se snaží odstranit předsudky o českých Romech

13. 9. 2005 - Rob Cameron, BBC

Výstava otevřená nedávno na Pražském hradě chce narušit stereotypní vnímání Romů v zemi, kde toto etnikum tvoří početnou menšinu. Výstava fotografií nazvaná "Romské obrození" se zaměřuje na romské odborníky a příslušníky romské střední třídy, tedy na skupinu, která si v českých médiích získává jen malou pozornost.

Za jiných okolností by se výstava mohla zdát poněkud nezáživná: celkem 86 portrétů běžných příslušníků střední třídy. Jsou mezi nimi mimo jiné: policistka, pojišťovatel, lékařka specializující se na cukrovku. Ale tito "obyčejní lidé" jsou v českých podmínkách neobyčejní. Všichni patří k početné, ovšem opomíjené menšině v Česku, která zahrnuje odhadem 250 000 lidí.

"Romské obrození" je dílem amerického fotografa Chada Evanse Wyatta. Jím portrétovaní lidé usilují o to, aby se navzdory předsudkům stali "normálními" členy společnosti. "Snaží se ze všech sil, protože cítí, že musí uspět," řekl Wyatt BBC. "Staví se proti nebezpečí, předsudkům a dokonce proti předsudkům v jejich vlastní komunitě. Nezapomínejme, že na někoho, kdo se vyšvihne nad vlastní společenskou skupinu, se tato skupina dívá s nedůvěrou."

'Národnost není důležitá'

Wyatt chce bořit stereotypní představy o Romech coby příživnících štítících se práce, bezstarostných kočovnících nedbajících na vzdělání, muzikantech oblečených v křiklavě barevných šatech. Všechny portrétované osoby mají uznávané, nenápadné profese a vypadají, že chtějí žít tiché vyrovnané životy.

Jeden z nich, ředitel komunitního centra Miroslav Zima, řekl BBC, že je důležité, aby česká společnost byla představována v celé její rozmanitosti. "Nepřemýšlím o svém životě jako o českém nebo romském," uvádí. "Soudím lidi podle jejich skutků jako lidi. Národnost není důležitá."

Jiný z portrétovaných, student medicíny Vladimír Červeňák, řekl, že ho těší, že jeho obličej se objevuje na výstavě, ale rozesmutnilo ho, že existence romského studenta medicíny je považována za něco výjimečného. "Jsem optimista a věřím, že se věci zlepší," sdělil Červeňák BBC. "Ale chce to čas. Češi mají naneštěstí tendenci házet lidi do jednoho pytle." Úspěšní Romové také podle něj selhali v prezentaci sebe samých na veřejnosti.

Zájem o střední třídu

Chad Evans Wyatt je smíšené rasy – jeho otec byl černoch, matka běloška. Říká, že "Romské obrození" bylo částečně inspirováno vzpomínkami na vzdělané černochy, kteří navštěvovali byt jeho rodičů v New Yorku, když byl dítětem. "Vždycky jsem se chtěl vrátit v čase a zachytit nějak údobí boje za občanská práva černochů," tvrdí Wyatt, "a tady jsem měl příležitost něco podobného udělat."

"Černošská zkušenost ve Spojených státech a zkušenost Romů v Evropě je velmi odlišná. Ale jsou tu určité paralely, k nimž patří velmi důležitá úloha, kterou hrají společenské stereotypy."

Wyatt řekl, že z počátku fotografoval tradiční romské předáky. Zajímali ho však ve skutečnosti především obyčejní příslušníci romské střední třídy, jako policisté, učitelé a lékaři. "Romské obrození" je výsledkem jeho hledání. "Představte si ty lidi tam venku, ve většinové společnosti, jak jsou odkázáni sami na sebe. Pro mě jsou to úžasní lidé," dodal Wyatt. "Všichni si přejeme uspět, všichni se snažíme bojovat. Těmhle lidem se to povedlo."

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Informační partneři Zpravodajství ECN

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz