Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Odbornice: Uprchlík v Česku musí vystačit s 360 korunami na měsíc

19. 9. 2005
[Radio Praha] -


Festival Refufest aneb Přišel svátek, který představoval Pražanům život uprchlíků, znamenal pro mnohé z nich jedinou možnost, jak si přivydělat. Od státu totiž dostávají 360 korun měsíčně a první rok v táboře nesmějí legálně pracovat. "Tato částka se za posledních 13 let nijak nezměnila," řekla psycholožka Věra Roubalová z Poradny pro uprchlíky.

Lidé, kteří přišli do Česka požádat o azyl, na pražském Ovocném trhu prodávali své výrobky a nabízeli národní jídla svých zemí. Psycholožka upozornila, že psychický stav lidí, kteří v táborech žijí delší dobu, se postupem času stále zhoršuje.

Většina z nich si je dobře vědoma, že naděje na zisk azylu je minimální. Například loni o azyl požádalo 5459 lidí, získalo jej však jen 142. Čerstvě příchozí do táborů si ale většinou nestěžují.

"Konečně se cítíme někde v bezpečí," popsali své pocity dva běloruští uprchlíci, kteří ze strachu nechtěli být jmenováni. Do Česka přišli před několika měsíci, doma je pro jejich náboženské vyznání pronásledoval režim prezidenta Alexandra Lukašenka.

Stejně jako jiné uprchlíky i je trápí nedostatek peněz a omezená možnost výdělku. Musí si například stejně jako čeští občané doplácet na léky. "Když jsou děti nemocné, nemáme peníze jim koupit vitaminy," postěžoval si jeden z nich.DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Informační partneři Zpravodajství ECN
Související odkazy
  • REFUFEST aneb PřišelSvátek
  • -

    Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
    Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
    Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz