Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Prohlášení k mezinárodnímu dni žen

8. 3. 2002
[Centrum pro Gender Studies] -


Mezinárodní den žen je historicky velmi významný svátek připomínající úsilí žen za dosažení rovnoprávného postavení. Ačkoli je v ČR stále vnímán jako komunistický, připomínají si ho dodnes ženy na celém světě - v neposlední řadě v zemích EU, Kanadě, USA či Austrálii. 8. březen je především příležitostí, jak upozornit na stále přetrvávající diskriminaci a porušování práv žen.

V naší zemi si rozhodně potřebujeme MDŽ připomínat. Otázkám rovnosti žen a jejího prosazování je i po dvanácti letech demokratického vývoje stále věnována pouze minimální pozornost, a to především ze strany těch, kteří mají v rukou rozhodovací moc - tedy političek a politiků. Pouze 3 měsíce nás dělí od dalších parlamentních voleb. Proto vyzýváme nejvyšší představitele našich politických stran, aby před volbami vyjádřili své postoje k následujícím otázkám:


přetrvávající rozdíly v odměňování žen a mužů za práci stejné hodnoty
násilí páchané na ženách, zejména domácí násilí, kde ženy tvoří více než 90% obětí
absence žen v důležitých mocenských a rozhodovacích pozicích včetně stávajícího počtu žen na kandidátních listinách

Saša M. Lienau
ProFem,

Michaela Marksová-Tominová
Gender Studies,

Hodlají se české politické strany agendou rovnosti příležitostí zabývat? Patří vůbec ženy do politiky? Odpovědi hledejte od 18. března 2002 na stránkách www.hlidacifena.cz.

HISTORIE MEZINÁRODNÍHO DNE ŽEN
8. březen neboli Mezinárodní den žen není komunistickým svátkem a nelze ho zaměnit ani nahradit Dnem matek. Den matek byl vyhlášen státním svátkem v USA v roce 1914, aby alespoň jeden den v roce bylo vysloveno uznání opomíjené práci matek - žen v domácnosti. Druhou květnovou neděli určili pro Den matek v roce 1933 němečtí národní socialisté, kteří v rámci své fašistické ideologie vysoko vyzdvihovali mateřství německých žen.

Stejně jako byl Den matek zneužit fašisty, byl Mezinárodní den žen zneužit komunisty, což nesnižuje jeho skutečný význam. Tradice začala poslední únorovou neděli v roce 1908 ve Spojených státech, kdy ženy zorganizovaly první Den žen a demonstrovaly za svá hlasovací, politická a ekonomická práva. V roce 1910 na Mezinárodní ženské konferenci v Kodani bylo rozhodnuto, že bude určen jeden den, který bude Mezinárodním dnem žen. Již o rok později se MDŽ poprvé slavil 19. 3. v Německu, Rakousku, Dánsku a Švýcarsku. Ženy, podporovány muži, požadovaly na rozsáhlých demonstracích volební právo a konec diskriminace v zaměstnání. Jenom v Německu byl ten rok distribuován milion letáků. Datum 8. března bylo nakonec vybráno na památku ženských nepokojů proti válce a bídě v roce 1917 v Petrohradě, které posléze přerostly v únorovou revoluci a abdikaci cara. Prozatímní vláda, která poté nastoupila, zaručila ženám volební právo.

8. březen si dnes připomínají ženy na celém světě. Velký a nezanedbatelný význam má také v zemích EU a ostatních tzv. vyspělých západních zemích (USA, Kanada, Austrálie.). Organizují se přednášky či veřejné diskuse na téma postavení ženy ve společnosti, konají se filmové festivaly ženských režisérek, výstavy, koncerty, průvody po městě po místech, kde žily slavné ženy atd. Také média věnují 8. března velkou pozornost ženským tématům.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:

6. 3. 2003
14. 3. 2003
10. 3. 2004

-
-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz