Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ukrajinci: Nádeníci & Násilníci?

14. 3. 2002
Milan Daniel [Most pro lidská práva] -


Ukrajinci: Nádeníci & Násilníci? Tak je bohužel vnímá velká část naší veřejnosti. Ukrajinci jsou však národem s bohatou historií a kulturou. Silná ukrajinská komunita byla v Československu přítomná zejména po 1. světové válce. Ukrajinci zde měli krajanské spolky a kulturní soubory.

Fórum Ukrajinců v ČR

Dosavadní snahy o dnešní národnostní život desítek tisíc Ukrajinců žijících v České republice příliš úspěšné nebyly. Existuje zde Ukrajinská iniciativa, která se však věnuje spíše dlouhodobě usazeným krajanům a vychází jediný čtvrtletník Porogi, který plní roli kulturně historické revue. Zcela chybí živé zpravodajské pojítko, které by dovolilo, aby se Ukrajinci žijící v ČR mohli vzájemně informovat o své situaci a problémech, a přinášelo jim aktuální a potřebné informace.

To se pokouší změnit nově založené Fórum Ukrajinců v ČR. U jeho zrodu stála na podzim minulého roku skupina ukrajinských studentů na pražských vysokých školách. Fórum začalo připravovat skromný časopis Ukrajinskij ogljad, jehož vydávání zatím financují studenti sami. Podle Ivana Turkeviče, studenta matematicko fyzikální fakulty UK, se činnost Fóra omezuje v podstatě na Prahu. Jeho kolega ze stejné fakulty Vasyl Rjuchtin si myslí, že je to škoda. Aktivistům však chybí prostředky k tomu, aby mohli působit i v jiných oblastech republiky.

Jsou si však vědomi toho, že situaci může změnit jenom drobná práce desítek aktivistů v terénu. Spoléhají přitom zejména na krajany s vyšším vzděláním, inteligenci. I její příslušníci u nás často pracují z existenčních důvodů jako kopáči či stavební dělníci.

Úkol pro poradní orgány okresních úřadů

Při okresních úřadech pracují již déle než rok poradní orgány pro integraci cizinců. I ony mají zájem na tom, aby místní příslušníci ukrajinské menšiny našli svou důstojnost a měli šanci představit se české veřejnosti jinak, než jsou dosud vnímáni. Možností je celá řada.

Sympatičtí aktivisté Turkevič a Rjuchtin pocházejí z Černivců, což je asi třistatisícové město na jihu Ukrajiny. "Naši univerzitu postavil český architekt Josef Hlávka," upozorňují. Je v tom zřejmá snaha poukázat na kamínek z mozaiky společně sdílených vztahů v minulosti.

Bez ukrajinských stavebních dělníků by se mnohé stavební firmy položily. I díky jejich práci vypadají dvanáct let po změně režimu česká, moravská a slezská města jinak.

Vedle desítek tisíc Ukrajinců s dlouhodobým či trvalým pobytem u nás pracuje značný počet "nelegálů". Aktivisté Fóra odhadují, že jich může být až dvě stě tisíc. Podle odhadů cizinecké policie však jde po zavedení vízového režimu o číslo mnohem nižší. I tak je však na místě uvažovat o změnách v imigrační politice.

Mzdy Ukrajinců jsou pro nás nízké, z hlediska kupní síly koruny na Ukrajině ale svrchovaně atraktivní. Nebylo by snad lépe, kdyby se u nás mohli Ukrajinci bez problémů usadit, pracovat, utrácet zde vydělané peníze v podmínkách srovnatelných s občany ČR a sami po čase občanství získat?

I to by mohl být cíl práce jejich krajanů scházejících se v okresních poradních orgánech s odborníky z nejrůznějších oblastí. Cíl, z něhož by těžili oni i my.

Poradní orgány pro integraci i jednotliví zájemci se mohou s aktivisty Fóra Ukrajinců v ČR spojit na adrese Hybernská 8, 113 74, Praha 1, tel. fax 02 21107510, mobil 0723 577074, info@ukranians.cz Milan Daniel

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-

O Autorech

Milan Daniel

Působí jako redaktor časopisu Most pro lidská práva, současně vykonává činnost koordinátora sdružení Kruh časopisu Most pro lidská práva. Časopis se tématicky zaměřuje zejména na postavení Romů a cizinců v české společnosti, problematiku menšin, migrace a na projevy rasismu a xenofobie.

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz