Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Horolezci Greenpeace protestují na komíně proti zdraví škodlivým chemikáliím

1. 11. 2005
-red- [Econnect/Greenpeace] -


-Greenpeace na komíně (z web kamery)- Horolezci Greenpeace dnes v časných ranních hodinách obsadili 100 metrů vysoký komín chemičky DEZA ve Valašském Meziříčí a spustili z něj velký transparent. Greenpeace při této příležitosti vyzvalo vedení chemičky, aby postupně vyřadilo z výroby ftaláty, které jsou vysoce nebezpečnou a zdraví škodlivou skupinou chemikálií. Ekologové současně upozornili na důležitost schválení účinné podoby nové chemické legislativy Evropské unie, známé jako REACH, a vyzvali také odpovědné politiky, aby se za její přijetí zasadili.

Další aktivisté Greenpeace se shromáždili před vchodem do závodu DEZA, kde zaměstnancům podávali informace o důvodech této akce. Na tomto místě také rozvinuli transparent s textem: „NE FTALÁTŮM, ANO REACH“.

DEZA a.s. patří k největším výrobcům ftalátů v České republice. Greenpeace se dopisem z 16. srpna 2005 obrátilo na jejího ředitele s dotazem, zda firma hodlá nahradit tyto zdraví škodlivé chemikálie bezpečnějšími alternativami. Z odpovědi je však zřejmé, že DEZA o ničem takovém neuvažuje a že konkurenceschopnost a požadavky zákazníků jsou pro tohoto výrobce přednější než odstranění zdraví nebezpečných produktů z výroby.

„Ftaláty jsou prokazatelně nebezpečné chemikálie, které poškozují lidské zdraví. Svědčí o tom mimo jiné i částečný zákaz, který EU uvalila na jejich použití v hračkách a jiných výrobcích pro děti. Greenpeace však zjistilo přítomnost ftalátů i v bytech, kancelářích a dokonce mateřských školkách a nevěří tedy, že podobné nesystémové kroky mohou ochránit děti před kontaminací. Nedávné výzkumy také ukázaly, že prostřednictvím pupečníkové šňůry je kontaminován dokonce organismus ještě nenarozených dětí. Jediným zodpovědným řešením je tedy zcela vyloučit tyto látky z výroby. Již dnes navíc existují jejich bezpečnější náhrady. Žádáme proto DEZu, jako významného výrobce ftalátů v ČR, aby tuto výrobu do pěti let zastavila a nahradila,“ uvedl výkonný ředitel Greenpeace ČR Jiří Tutter.

Ftaláty jsou pouze jedněmi z asi 1500 chemikálií, které poškozují životní prostředí a lidské zdraví a které by měly být začleněny do autorizační procedury v rámci REACH. Podle současného návrhu Evropské komise by případná autorizace automaticky znamenala povolení výroby a použití těchto nebezpečných chemikálií. Greenpeace je však přesvědčeno, že autorizace by měla být udělena jen těm chemikáliím, k nimž neexistují žádné alternativy a které jsou prokazatelně nezbytné pro společnost.

Podle Greenpeace je nutné současný návrh REACH zlepšit a zpřísnit. Chemický průmysl a někteří politikové se naopak snaží návrh Komise oslabit a používají zavádějící argumenty o finančních nákladech. Greenpeace považuje debatu o nákladech versus lidském zdraví za neetickou. Upozorňuje však na to, že podle všech nezávislých studií nebudou náklady na uvedení REACH do praxe příliš vysoké. Naopak se odhaduje, že přínosy REACH v úsporách ve zdravotní péči by mohly činit 50 miliard euro.

„Jsme v DEZE také proto, abychom ukázali, jak důležitý bude postoj české vlády k REACH a jaké konkrétní dopady může mít na zdraví nás všech. Vyzýváme zodpovědné ministry a premiéra , aby se zasadili o ochranu zdraví občanů, kteří jim k tomu dali mandát,“ řekl Tutter.

-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Informační partner oblasti Životní prostředí
Ekolist
Deník o životním prostředí

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz