Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Srbsko: Násilí proti menšinám přetrvává

8. 11. 2005
[Econnect/Human Rights Watch] -


-Srbsko- Srbská vláda nezvládla zastavit stoupající vlnu násilí proti etnickým a náboženským menšinám v zemi. Organizace monitorující lidská práva Human Rights Watch (HRW) uvádí tyto fakta ve své nové zprávě, kterou zveřejnila při říjnové návštěvě komisaře pro rozšíření EU v Bělehradu.

Zpráva nazvaná “Dangerous Indifference: Violence Against Minorities in Serbia” dokumentuje zločiny proti menšinám od roku 2003, včetně fyzického násilí, útoky na náboženské a kulturní instituce a znesvěcování hřbitovů. Reakce srbské vlády na tyto útoky byla neadekvátní. Úřady se snažily co nejvíce minimalizovat incidenty, policie občas nezvládla chránit mešity a firmy vlastněné menšinami před útoky, justice byla pomalá při vyšetřování útoků a odsouzení byli často potrestáni podmíněnými tresty či malými pokutami.

„Násilí proti menšinám je dnes v Srbsku stále větším problémem,“ řekl Holly Cartner, ředitel pobočky HRW pro Evropu a střední Asii. „Srbsko nemůže pomýšlet na větší sblížení s EU, pokud se těmito útoky nezačne vážně zabývat.“ Komisař pro rozšíření EU Olli Rehn navštívil Bělehrad, aby zahájil vyjednávání se srbskou vládou ohledně dohody o přidružení. Ochrana menšin v Srbsku patří mezi důležité standardy při rozšiřování EU.

Vlažná reakce srbské vlády v poslední roce a půl podpořila srbské extremisty. V březnu 2004 srbští ultranacionalisté v Bělehradě a i jinde v zemi reagovali s rozhořčením na zprávy o násilí proti Srbům v etnicky převážně albánské provincii Kosovo. Skupiny Albánců, muslimů a Romů se staly několikrát terčem obzvlášť násilných útoků.

Často také dochází k útokům na etnické Maďary a Chorvaty v provincii Vojvodina. V roce 2004 byly skupiny Slováků a Rusínů ve Vojvodině terčem zastrašování a násilí poprvé po mnoha letech. V letošním roce došlo k poklesu etnicky motivovaných útoků ve Vojvodině, avšak zvýšily se v jiných částech Srbska, často ve formě antisemitských a antimuslimských graffiti a také fyzických útoků na Romy.

Členové menšin, kteří byli oběťmi či svědky útoků ve Vojvodině a jiných částech země, sdělili HRW, že v některých případech etnicky motivovaného násilí policie zasahovala pomalu, umožnila útočníkům odejít či dokonce vyjádřila souhlas s útokem. V březnu 2004 např. demonstranti prorazili slabý policejní kordón a zapálili jedinou mešitu v Bělehradě. Příkaz nepoužívat sílu proti demonstrantům tak přispěl k neúspěchu policejní ochrany.

„Vláda musí ukázat jak pachatelům tak obětem, že násilí proti menšinám nebu tolerováno,“ řekl Cartner. „Odsouzení etnicky motivovaných útoků a jejich soudní vyřešení je naprosto nezbytné.“

Zpráva HRW zahrnuje doporučení srbské vládě, aby učinila politické a legislativní změny, které by zastavily násilí proti minoritám. To by mělo zahrnovat rychlé a jednoznačné vládní odsouzení útoků proti menšinám, novou legislativa, začlenění příslušníků menšin do policejního sboru a rozsáhlejší implementaci stávajících zákonů.DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Občanská společnost - návod k použití
Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti
www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz