Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Irák: Skupiny povstalců jsou zodpovědné za válečné zločiny

11. 11. 2005
Pro Econnect přeložil Tomáš Tetiva [Human Rights Watch/Econnect] -


-Irácká hranice- Žádný z důvodů, které povstalecké skupiny používají v Iráku pro ospravedlnění svých útoků na civilní obyvatelstvo, není v souladu s mezinárodními zákony. Tato fakta uvádí organizace pro lidská práva Human Rights Watch ve své nové zprávě.

Obsáhlá studie „A Face and a Name: Civilian Victims of Insurgent Groups in Iraq“ je dosud nejdetailnější zprávou o zločinech povstalců. Ve zprávě jsou na pravou míru uvedeny argumenty, které některé povstalecké skupiny a jejich příznivci používají při ospravedlnění svých útoků na civilní obyvatelstvo.

Válečné zákony nestaví mimo zákon povstalecké skupiny a nezakazují útoky na legitimní vojenské cíle, avšak zakazují jakékoliv napadání civilistů a zavazují všechny strany zúčastněné v konfliktu, aby se zasadily za jejich ochranu.

„Neexistuje žádné ospravedlnění pro útoky na civilisty v Iráku či kdekoliv jinde,“ uvedla Sarah Leah Whitson, ředitelka divize Human Rights Watch pro Střední Východ a severní Afriku. „Ozbrojené skupiny stejně jako vlády musí respektovat válečné zákony.“

Zpráva uvádí skupiny civilistů, které byly terčem povstalců – irácké etnické a náboženské skupiny, politiky, univerzitní učitele a vědce, novináře a ženy – a dopad těchto útoků. Prostřednictvím fotografií a očitých svědectví stejně jako informací z médií tak získávají oběti tvář a jméno.

Válka proti Iráku a okupace pod vedením USA vyústila v desetitisíce civilních obětí a způsobila odboj povstalců. Dvě kapitoly ve zprávě shrnují porušování válečných zákonů Spojenými státy a iráckou vládou. Avšak tyto porušování neospravedlňují nezákonné povstalecké útoky, uvádí se ve zprávě.

„Síly Spojených států útočily ve velkém měřítku a bez rozdílu, mučily zadržené a zadržovaly tisíce Iráčanů bez řádného procesu,“ uvedla Whitson. „Avšak to neospravedlňuje útoky povstalců, kteří úmyslně útočili na civilisty a zabíjeli je.“

Zpráva analyzuje odboj v Iráku a uvádí povstalecké skupiny, které jsou nejvíce zodpovědné za zločiny. Jedná se zejména o skupiny jako al-Kajda, Ansar al-Sunna a Islámská armáda, které všechny útočily na civilisty. První dvě skupiny opakovaně používaly ve velkém měřítku automobilové bomby a sebevražedné atentátníky v mešitách, na trzích, autobusových zastávkách a i v jiných civilních oblastech.

Zpráva dokumentuje vraždy vládních představitelů, politiků, soudců, novinářů, humanitárních pracovníků, lékařů, učitelů a těch, kteří byli považování za kolaboranty se zahraničními okupačními silami. Povstalci organizovali sebevražedné a automobilové pumové útoky na mešity šíitů, křesťanské kostely a kurdské politické strany se záměrem zabíjet civilisty.

Některé povstalecké skupiny a jejich příznivci odsuzovali útoky na civilisty. V jednom případě dokonce povstalci nařídili svým členům, aby se vyhnuli útokům proti civilistům a zastavili operace v městských oblastech, kde by mohlo dojít ke zranění civilních obyvatel. Zpráva doporučuje, aby všechny povstalecké skupiny vydaly podobné prohlášení a nařídily svým členům zastavit útoky proti civilistům.

Političtí a náboženští vůdci v Iráku a zahraničí, kteří podporují povstalce, by měli také odsoudit nezákonné útoky, uvádí se ve zprávě. HRW se také setkal se zástupci médií a občanské společnosti v arabském světě, aby diskutoval o útocích povstalců na civilisty.

Pro Econnect přeložil Tomáš Tetiva

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Občanská společnost - návod k použití
Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti
www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz