Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Chemický průmysl podkopává návrh evropské reformy REACH

16. 11. 2005
Pro Econnect přeložil Tomáš Tetiva. [Econnect/FOE/Greenpeace] -


-foto- Organizace Friends of the Earth zveřejnila novou zprávu nazvanou "Zisk nad zdraví i životní prostředí - jak chemický průmysl podkopává evropskou chemickou legislativu. Podle studie se snaží evropský chemický průmysl co nejvíce oslabit návrh reformy REACH, přestože jinak veřejně podporuje tento legislativní návrh. O reformě mají poslanci Evropského parlamentu hlasovat tento čtvrtek – napište jim ze stránek Chemical reaction, aby zákon schválili.

Studie uvádí, že lobbystické sdružení evropských chemických společností (CEFIC) dává zjevně přednost finančnímu zisku ze svých aktivit před ochranou lidského zdraví a životního prostředí. Veřejně však tvrdí, že jim jde o transparentnost, udržitelný rozvoj a péči o spotřebitele.

Studie je založená na analýze postoje, který zastává 31 korporací sdružených v CEFIC vůči REACH a přidruženým tématům – nahrazování a ukončování výroby nebezpečných chemikálií či právo spotřebitelů na informace o zakoupeném produktu. Zpráva dovozuje, že veřejné prohlášení jednotlivých společností jsou přinejmenším zavádějící.

Navzdory závazkům týkající se transparentnosti, téměř žádná společnost neodpověděla na otázky spotřebitelů ohledně složení produktu či které nebezpečné chemikálie společnost vyrábí či užívá. Mnoho členů CEFIC řeklo, že nejsou ochotní ukončit užívání velmi rizikových chemikálií či je nahradit bezpečnějšími alternativami. To je v přímém rozporu s tvrzeními o trvalé udržitelnosti a dohledu nad produkty. Společnosti jsou rovněž neochotné zajistit základní informace o bezpečnosti látek, které vyrábí.

Podle studie chemický průmysl hrubě nadhodnotil náklady spojené se zaváděním nové legislativy, přičemž zcela pominul veškeré potenciální výhody při ušetření lidského zdraví a životního prostředí. Náklady spojené s novými úpravami tvoří zhruba 0, 05 % ročního obratu chemického odvětví a stojí v prudkém kontrastu s prohlášeními firem o svých vysokých ziscích. Většina společností uvádí skvělé údaje za loňský rok – ropná společnost BP mluví o rekordních finančních výsledcích, Bayer překročil svůj plánovaná obrat a zisk, firma DuPont oznámila nejrychlejší roční růst v posledních letech a společnost BASF dosáhla nejvyšších zisků.

Zpráva zveřejněná týden před zásadním hlasováním o REACH v Evropském parlamentu zveřejňuje, že poslanci byli vystaveni intenzivnímu lobbování ze strany CEFIC a jeho členů.

„Průmysl vyvíjel nátlak na poslance, aby oslabili REACH tak, že by se to téměř rovnalo jeho zániku. Je alarmující a smutné, že poslanci ustupují požadavkům velkých korporací a ignorují péči o zdraví lidí a životní prostředí,“ řekl Paul de Clerk, vedoucí kampaně Friends of the Earth za zodpovědnost korporací.

Ekologické, zdravotní a spotřebitelské organizace naléhají na poslance, aby podpořili tyto legislativní normy REACH v plenárním hlasováním:

  • kontrola a nahrazení většiny nebezpečných chemikálií
  • zajištění základních informací o bezpečnosti všech chemikálií
  • právo na informace pro spotřebitele a prodejce

Mezinárodní ekologická organizace Greenpeace upozornila, že v posledních dnech ještě zesílil tlak na co možná největší oslabení návrhu REACH, o kterém zítra bude hlasovat parlament. Němečtí poslanci hájící stanoviska velkých německých chemických podniků se dokonce pokusili odsunout hlasování, ale neuspěli.

Nicméně německé vládě se již podařilo alespoň přesvědčit předsedající Velkou Británii, aby souhlasila s odložením projednávání REACH v Evropské radě (mělo následovat ihned po schvalovacím procesu v Evropském parlamentu). Jde o velice varovný signál, neboť doposud vždy platilo, že jakékoliv odložení vždy znamenalo další oslabení předkládaného návrhu.

Pro Econnect přeložil Tomáš Tetiva.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Občanská společnost - návod k použití
Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
Informační partneři Econnectu pro sociální oblast
Infoposel
Infoposel
Romano Vodi
Romano Vodi - informační portál provozovaný sdružením Romea
-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz