Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Apriles 2002

26.3.2002
Praha [Apriles ]
Autor: Organizační tým Apriles 2002 (0604/26 00 55)

Zveme Vás tímto na tiskovou konferenci k festivalu ženské a lesbické kultury - Apriles 2002, která začne ve 14:00 hod, 5. dubna 2002 ve foyer Goethe Institutu v Praze.

Apriles je festival ženské a lesbické kultury. Je tu pro ženy a od žen. Letošní osmý ročník má motto Žena a čas. Diskusní fóra, přednášky a dílny budou koncipovány s ohledem na generační rozdíly a názorovou pestrost návštěvnic. Zvláště starší generace žen a její specifika jsou společností často opomíjeny, jejich hlasy nejsou brány dostatečně vážně.Vidíme přínos a význam letošního Aprilesu nejen ve vzájemné konfrontaci homosexuálních a heterosexuálních žen, ale také v otevření diskuse o postojích a potřebách žen různých generací.

Apriles má mnoho zajímavých a společensky významných aspektů. Je místem setkání lesbických, bisexuálních žen a transgender lidí z České republiky a zahraničí. Místem, kde mohou tyto ženy (ale i muži) svobodně projevit svůj názor, rozdělit se o své zkušenosti, projevit své potřeby, cítit se být se svou životní menšinovou zkušeností pochopeny/i a akceptovány/i.

Apriles má též nezanedbatelný politický aspekt. Do jisté míry reprezentuje názorovou různorodost i jednotu žen z minority homosexuálních, bisexuálních a transgender lidí v České republice, otevírá veřejnou diskusi na tabuizovaná témata, bohužel tradičně vnímaná jako společensky marginální.

Vycházíme ze skutečnosti, že zvláště ženy z pomyslné homosexuální komunity jsou stále neviditelné, a jejich názory nejsou zohledňovány nebo je ženy vůbec neprojeví. Proto jsme pro letošní festival vypracovaly koncept několika diskusních fór, v nichž půjde především o názory a postoje přítomných návštěvnic festivalu: lesbické fórum, feministické fórum, církevní, transgender fórum, mediální a politické fórum.

Na festivalu budou prezentovány dva důležité nové výzkumy, v České republice unikátní: Výzkum o českých a slovenských ženských neziskových organizacích, jejich principech, procesu vývoje, stagnace nebo zániku, systému podpory a vzájemné solidarity. Výzkum byl uskutečněn na základě projektu Čechokanaďanky Aleny Heitlingerové, s níž spolupracoval a 30 rozhovorů v Čechách a na Slovensku realizoval Mirek Vodrážka. Další výzkum je o homofobně motivovaném násilí na ženách, který prezentuje Mariana Šípošová, představitelka slovenského sdružení Altera. Tento výzkum byl uskutečněn pouze na Slovensku a v Čechách nemá obdobu.

Apriles navštíví každý rok též veřejně známé osobnosti, které jednak podpoří myšlenku festivalu, jednak přispějí do veřejné diskuse přednáškou nebo se aktivně zúčastní některého z fór. Tento rok např. přijala pozvání Dr. Jiřina Šiklová, vedoucí katedry sociální práce na FF UK a zakladatelka Gender studií v Praze, filosof a feminista, spisovatel, Miroslav Vodrážka, socioložka Marcela Linková ze Sociologického ústavu AV ČR a koordinátorka Institutu pro ženy ve vědě, kyberfeministka Petra Jedličková, majitelka serveru www.lesba.cz Monika S. Benešová, sexuoložka MUDr. Hana Fifková, filmová režisérka Andrea Majstorovičová - autorka několika dokumentů o transgender a gay lidech, Marie Chřibková - vydavatelka odborné feministické literatury a beletrie a majitelka nakladatelství One Woman Press, básnířka Svatava Antošová, jazzová zpěvačka Jana Koubková.

Apriles 2002 finančně a organizačně laskavě podpořila Friedrich Ebert Stiftung v Praze.

Na festival Vás srdečně zvou organizátorky Apriles 2002

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz