Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Naděje pro dělnickou kolonii Buďánka

19.3.2002
Praha [Sdružení Buďánka pro budoucnost]
Autor: Blahoslav Mikolášek

Projekt na nové vzdělávací, konferenční a společenské centrum připravuje Sdružení Buďánka pro budoucnost (1) ve staré dělnické kolonii Buďánka v pražských Košířích. Po rekonstrukci budou Buďánka znovu vypadat jako ve svých nejlepších letech. Malé útulné domky zůstanou zachovány, navíc přibude několik obchůdků s výrobky zdravé ekonomiky, vegetariánská restaurace a park. Do procesu plánování se budou moci zapojit i místní občané. Sdružení přichází s projektem doslova v hodině dvanácté. Městská část Praha 5 by totiž měla v nejbližší době vyhlásit veřejnou obchodní soutěž na využití areálu.

„Naším záměrem je vytvořit z Buďánek centrum, které bude sloužit pro pořádání vzdělávacích a kulturních aktivit zájemcům z Prahy i celé České republiky. Zároveň chceme zachovat duch místa, rekonstrukce i provoz budou plně respektovat režim památkové ochrany,“ říká Jiří Silný, ředitel Sdružení. Bude zde konferenční sál s kapacitou 140 osob, klubovny pro vzdělávací aktivity a workshopy, knihovna ekumenické, environmentální a společenskovědní literatury, ubytování hotelového typu a kanceláře neziskových organizací. Měly by být také obnoveny některé tradiční součásti kolonie. Vznikne tak vegetariánská restaurace a obchody zaměřené na alternativní produkty, biopotraviny, zboží „fair trade“, výrobky charitativních zařízení apod. Zanedbaný prales uprostřed areálu se promění v parčík s dětským hřištěm.

V současné době se sdružení připravuje na vyhlášení veřejné obchodní soutěže. „Máme zpracovanou architektonickou studii, nyní vedeme jednání s partnery a sponzory. Usilujeme o zachování co nejvíce stávajících staveb tak, aby nemusely být demolovány. Při plánování projektu hodláme využít podněty zainteresované veřejnosti i zkušenosti ze zahraničí. O našem záměru jsme předběžně informovali městskou část Praha 5 a hodláme s ní spolupracovat i při budoucích aktivitách centra,“ uvedl Silný.

„Významnou součástí našeho projektu je jeho celková ekologizace v rámci dané pražské lokality, využití jako demonstračního střediska, dodržování zásad trvalé udržitelnosti. Chceme zde využívat alternativní zdroje energie, dešťovou vodu, zelené plochy, moderní izolační materiály, ekologicky šetrné technologie. Připravujeme koncepce pro jednotlivé oblasti ekologizace,“ říká Alena Mejstříková, předsedkyně sdružení.

V Buďánkách by tak měl vzniknout prostor ojedinělý v českém i mezinárodním kontextu, ve kterém budou spolupracovat křesťanské a ekologické organizace. Vytvoří zázemí pro pořádání vlastních aktivit, aktivit dalších organizací, pro mezinárodní spolupráci, vznikne zároveň demonstrační centrum ekologizace urbanistického celku.


Více informací najdete na internetové stránce http://budanka.ecn.cz

Kontakt:
ThDr. Jiří Silný, ředitel Sdružení Buďánka pro budoucnost, 02-72 73 70 77, 0604-62 54 86
Alena Mejstříková, předsedkyně sdružení, 02-74 81 65 71, 0605-85 95 15
Ing. Blahoslav Mikolášek, project manager, 0602 306952
e-mail: novabudanka@volny.cz

Poznámka:
1) Sdružení právnických osob Buďánka pro budoucnost vzniklo v říjnu 2001 a v současné době je jeho členem pět občanských sdružení - Centrum pro dopravu a energetiku, Diakonie Českobratrské církve evangelické - Středisko ekonomicko sociálních aktivit Most, Ekumenická akademie Praha, Hnutí DUHA - Přátelé Země ČR, Pravoslavná akademie Vilémov. Dvě z těchto organizací - Diakonie a Pravoslavná akademie - mají zkušenosti se stavebními projekty, které realizovaly v rámci svých aktivit.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz