Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Prezident Václav Havel vyslovil uznání činnosti OPH

6.2.2001
PRAHA [Občanské právní hlídky]
Autor: Jiri Kopal

Dnes v odpoledních hodinách přijal prezident republiky Václav Havel zástupce Ekologického právního servisu – Občanských právních hlídek, spolu s představiteli Policie ČR, policejním prezidentem Jiřím Kolářem a zástupci pražské policie.
Zástupci Občanských právních hlídek prezidenta stručně informovali o činnosti OPH v průběhu zářijových protestů proti zasedání MMF a Světové banky a zejména o krocích, které OPH podnikají poté, co zjistily případy násilnosti ze strany policie, ke kterým mělo dojít na některých pražských policejních služebnách.
„Předali jsme panu prezidentovi zevrubnou zprávu, jež popisuje právní kroky, které jsme učinili k vyšetření násilí ze strany policie a shrnuje také naše výhrady vůči postupu vyšetřování, vedeného Inspekcí ministerstva vnitra“ uvádí mluvčí OPH Jiří Kopal. Inspekce podle názoru OPH vedla vyšetřování neobjektivním a nedůsledným způsobem, takže snahy o objasnění stížností zadržených skončily až na výjimky bezvýsledně1).
Prezident si vyslechl připomínky pracovníků Ekologického právního servisu, ocenil práci, kterou jak OPH, tak i Policie ČR odvedly v průběhu zářijových protestů a vyjádřil podporu Občanským právním hlídkám i do budoucna2).

kontakt: Jiří Kopal, Ekologický právní servis Brno3),
mobil: 0608/ 71 95 35,
kontakt do kanceláře EPS: Bratislavská 31, tel: 05/57 52 29. Více informací o projektu OPH naleznete na stránkách: www.oph.cz
1) OPH podaly na základě nashromážděných důkazů až doposud 25 trestních oznámení na neznámého pachatele. OPH vytýkají Inspekci zejména to, že nezajistila řádným způsobem výslech svědků a poškozených osob, bezdůvodně předává trestní oznámení, založená na závažných důkazech (např. lékařsky potvrzené zlomeniny a pohmožděniny způsobené bitím), Odboru kontroly a stížností Policejního prezídia, který může vyšetřovat pouze kázeňské přestupky policistů. Inspekce se nijak nesnaží konfrontovat navzájem výpovědi policistů a podobně.

2) Ekologický právní servis chce ve své činnosti pokračovat, vedle činnosti na ulicích chtějí právníci EPS také navrhnout legislativní změny, které by zajistily možnost veřejné kontroly na policejních služebnách.

3) EPS je nezisková, nevládní organizace právníků, zabývající se praktickou právní ochranou životního prostředí a lidských práv v ČR. Více informací o EPS naleznete na stránkách: www.i-eps.cz
Kancelář EPS pro Moravu - Ekologický právní servis Brno, Bratislavská 31, Brno 602 00
tel.: 05 / 575229, e-mail: eps.brno@ecn.cz
Kancelář EPS pro Čechy - Ekologický právní servis Tábor, Kostnická 1324, Tábor 390 01
tel.: 0361 / 256662, e-mail: eps.tabor@ecn.cz


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz