Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Skončil česko-německý projekt Hartenberg-Broumovsko

19.8.2001
BROUMOV [INEX - Sdružení dobrovolných aktivit]
Autor: Renata Hrůzová

V pátek 17.srpna skončil jeden ze zajímavých projektů občanského sdružení INEX – Sdružení dobrovolných aktivit „Hartenberg – Broumovsko na kolech“. Tématem projektu byly česko-německé vztahy a ekonomické a ekologické problémy v oblasti bývalých Sudet. Během 14 dní prožila skupinka mladých lidí z Německa a České republiky spoustu nevšedních dobrodružství – putování na kole, dobrovolnou práci na hradě Hartenberg i různorodý studijní program, což jistě odpovídá představě netradičně strávených prázdnin.
Projekt začal 1.srpna na Sokolovsku na hradě Hartenberg, kde dobrovolníci pomáhali při obnově několikrát vypáleného hradu. „Myslím si, že dobrovolná práce má rozhodně smysl. Například na Hartenbergu je určitě potřeba udělat ještě spoustu práce, ale pocit, že i já sama jsem svou troškou přispěla k jeho obnově, je moc fajn“, říká Andrea Eichmann, jednadvacetiletá studentka teologie z německého Norimberku. Dobrovolníci měli možnost se na Hartenbergu účastnit i živé diskuse s pamětníkem odsunu profesorem Frankem Boldtem z Evropského Comenia, kterou připravil majitel hradu, pan Bedřich Loos, a získali tak nový náhled na některé otázky společných dějin Čechů a Němců.
Po týdnu prožitém na Sokolovsku se mezinárodní skupinka dobrovolníků vydala na kolech přes České středohoří, bývalý vojenský prostor Ralsko, Český ráj a dále až do Broumova. Po cestě mladí lidé navštívili například terezínský památník s muzeem gheta či muzeum Krkonoš v Jilemnici. Cílem však nebyla jen návštěva míst připomínajících spornou a bolestnou minulost česko – německých vztahů, ale i přítomné sbližování a budoucí směřování obou národů a jejich kultur.
Při průjezdu bývalým vojenským prostorem Ralsko, v obci Kuřivody, se skupinka dala do řeči s místními lidmi a vyšlo najevo, že část z nich jsou volynští Češi, kteří do České republiky přišli poté, co vojenský prostor Ralsko opustili ruští vojáci, část zase bývalí vysídlení Němci. „I od nich jsme načerpali spoustu zajímavých postřehů a životních příběhů a kamínek po kamínku jsme tak skládali mozaiku vztahů, historie, přítomnosti a snad i budoucnosti,“ řekla vedoucí projektu Renata Hrůzová.
Další z českých účastnic projektu, studentka přírodovědecké fakulty, Eva Havlínová, k tomu dodává: „Problém česko–německý je podle mého názoru spíše problémem českým. Dějiny jsou u nás vykládány hlavně jako neustálé střetávání a boj mezi Čechy a Němci. Vzájemná spolupráce a prolínání kultur, které hrály v dějinách také velmi podstatnou úlohu, jsou zdůrazňovány daleko méně.“
Zlatým hřebem putování byla účast na setkání s panem prezidentem v Broumově. Prezident Václav Havel přijel na Broumovsko, aby se seznámil s místními občanskými iniciativami a jejich širokým programem Oživení Broumovska, na kterém se již třetím rokem podílejí i mezinárodní dobrovolníci.
Mohlo by se zdát, že projekt deseti mladých lidí asi stěží může mít nějaký zásadní dopad na budoucí vzájemné soužití mezi Čechy a Němci. Bezesporu je to ale malý krůček tím správným směrem. Mladí lidé přinejmenším dokázali, že mezi mladými Čechy a Němci mohou vzniknout přátelství bez ohledu na minulost plnou oboustranných křivd a nesnášenlivosti.
Jak řekl v diskusi profesor Boldt: „Křivdy, které se v minulosti staly na obou stranách, musí být vnímány jako viny konkrétních lidí. Nelze připustit, abychom jakoukoli vinu přisuzovali celému národu.“
Projekt zorganizoval INEX – Sdružení dobrovolných aktivit ve spolupráci s bavorskou organizací mladých ochranářů Naturschutzjugend, finančně ho podpořil Česko – německý fond budoucnosti.

POŘÁDAJÍCÍ ORGANIZACE:
Sdružení dobrovolných aktivit INEX
INEX – SDA je dobrovolnickou neziskovou organizací, která se zaměřuje na mezinárodní projekty s dobrovolníky v České republice, na propagaci a rehabilitaci dobrovolnictví u nás a na dobrovolnou činnost v projektech environmentálního, sociálního a kulturního zaměření. Je občanským sdružením více než tisíce převážně mladých lidí s cílem aktivně a činorodě přistupovat k okolnímu světu. Hostí a vysílá stovky dobrovolníků na krátkodobou dobrovolnou službu po celém světě a systematicky se věnuje též dlouhodobým projektům a organizaci příležitostných dobrovolnických činností v naší zemi. Snaží se šířit myšlenku dobrovolné práce a solidarity, vedení k aktivnímu přístupu a odpovědnosti za prostředí a společnost, cvičení týmové práce v mezinárodní skupině a organizování dobrovolné práce k pomoci v místech, kde se nedostává financí či lidského pochopení pro realizaci potřebné věci.
Na Broumovsku již po tři roky v rámci společného programu Cesty ke kořenům uskutečňuje dobrovolnické projekty prospívající krajině i oživení lidské komunity. Čeští i zahraniční dobrovolníci se snaží společně pozvedat hodnoty broumovské kulturní krajiny a hledat v dialogu s místními lidmi cestu k tomu, jak z kořenů zde nalezených sbírat sílu pro budoucnost.

NAJU - Naturschutzjugend
NAJU - Naturschutzjugend je bavorská nezávislá mládežnická organizace, zaměřená na ochranu druhů a ekosystémů. Má kolem 18000 členů a 130 dětských a mládežnických klubů, které jsou aktivní v oblasti ochrany životního prostředí.

KONTAKTNÍ OSOBY:
Renata Hrůzová, vedoucí projektu, hrur@yahoo.com, mobil:0602/509777
Petr Kulíšek, předseda sdružení, kulda@inexsda.cz, mobil: 0604/201113DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz