Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

O víkendu bude otevřena první trasa Choceňské naučné cyklostezky

2.10.2001
CHOCEŇ [INEX - Sdružení dobrovolných aktivit]
Autor: Zpracovala Mgr. Šárka Vobořilová

Milovníci a příznivci stále populárnějšího cyklistického sportu budou mít v sobotu 6.října příležitost projet si první trasu právě otevírané Choceňské naučné cyklostezky.
Slavnostní otevření stezky začíná v sobotu ráno v devět hodin u východu z choceňského vlakového nádraží, v 9,45 následuje exhibice vodáků KČT v Pelinách. Na vlastních kolech dojedou účastnící slavnosti na Homol, kde v 11,00 proběhne povídání o krajině, jaká je dnes a jaká bývala, v poledne je čeká malé občerstvení ve Venkovském centru Sdružení dobrovolných aktivit INEX v Kosteleckých Horkách a představení projektů sdružení zaměřených na venkovský region Choceňska, jako je například připravované Malé venkovské muzeum. V Kosteleckých Horkách se mohou poutníci na kolech pozdržet celé odpoledne, neboť zde proběhne soutěž hasičských družstev a malá tancovačka s občerstvením v místním kulturním domě.
Cyklostezka využívá méně frekventované silnice a již existující polní cesty s kvalitním povrchem vhodné pro trekingová a samozřejmě horská kola. Jelikož se jedná o naučnou cyklistickou stezku, bude po trase rozmístěno v této první fázi 12 a posléze na jaře dalších 8 informačních tabulí s texty vztahujícími se k venkovské krajině, k místní fauně a flóře, stejně jako ke kultuře a historii jednotlivých míst Choceňska a lidové architektuře. Návštěvníci se budou moci v krátkosti dozvědět i něco málo z krajových pověstí svázaných se zajímavými místy na trase jako je například poutní místo Homol, „zpropadený zámek“ Těšnov nebo památná alej na Hemži. Specifickou součástí cyklostezky bude malý pěší okruh v obci Kostelecké Horky, jehož 4 panely jsou věnovány školním výpravám.
Celá stezka v délce 35 km bude slavnostně otevřena na začátku na jaře 2002. Ke stezce byl již vydán velkoformátový pohled, průvodcovský leták na svoje vytištění ještě čeká. Informace o stezce, trasa a texty jednotlivých zastavení budou zveřejněny na internetu.
Organizátorem slavnostního otvírání stezky a zároveň nositelem projektu Choceňské naučné stezky je Sdružení dobrovolných aktivit INEX, projekt je realizován za podpory Ministerstva životního prostředí ČR, partnery naučné stezky jsou město Choceň, obce Kostelecké Horky, Bošín, Čermná n.O., Plchovice, Borovnice, Koldín, Běstovice, Újezd u Chocně, Klub českých turistů, Agentura ochrany přírody Pardubice, Okresní úřad Ústí nad Orlicí, Okresní úřad Rychnov nad Kněžnou, Orlické muzeum v Chocni, Villa Nova Uhřínov a sponzoři.

SDRUŽENÍ DOBROVOLNÝCH AKTIVIT INEX
INEX – SDA je dobrovolnickou neziskovou organizací, která se zaměřuje na mezinárodní projekty s dobrovolníky v České republice, na propagaci a rehabilitaci dobrovolnictví u nás a na dobrovolnou činnost v projektech environmentálního, sociálního a kulturního zaměření. Je občanským sdružením více než tisíce převážně mladých lidí s cílem aktivně a činorodě přistupovat k okolnímu světu. Hostí a vysílá stovky dobrovolníků na krátkodobou dobrovolnou službu po celém světě a systematicky se věnuje též dlouhodobým projektům a organizaci příležitostných dobrovolnických činností v naší zemi. Snaží se šířit myšlenku dobrovolné práce a solidarity, vedení k aktivnímu přístupu a odpovědnosti za prostředí a společnost, cvičení týmové práce v mezinárodní skupině a organizování dobrovolné práce k pomoci v místech, kde se nedostává financí či lidského pochopení pro realizaci potřebné věci.

VENKOVSKÉ CENTRUM - DŮM Z MODRÉHO KAMENE
Modrý dům je tradiční venkovský dům v Poorličí a od počátku roku 2001 funguje jako Venkovské centrum Sdružení dobrovolných aktivit INEX. Modrý dům je rekonstruován prací dobrovolníků z ČR i zemí celého světa v rámci víkendových akcí a zejména krátkodobých mezinárodních dobrovolnických projektů. Vlastní objekt je obnovován a zařizován tak, aby ctil tradice regionu, maximálně využíval místní obnovitelné zdroje (místní materiály, vytápění dřevem, recyklace surovin, biozahrada) a zároveň architektonicky zachovával tradiční cenný vzhled za smysluplného využívání prostor domu, sýpky i zahrady. Z Modrého domu jsou realizovány projekty pro obec i okolní krajinu, projekty propagující uvědomnění si hodnot tradičního venkovského způsobu života do myšlení účastníků projektů i zdejších obyvatel.
Součástí Venkovského centra je bývalá škola v Kosteleckých Horkách, která je postupně zušlechťována, tak aby mohla sloužit pro setkání, semináře, malé konference a výstavy neziskových organizací, dále jako centrum pro koordinaci a propagaci dobrovolné práce především mezi mladými místními lidmi, kteří hledají uplatnění nebo zkušenost. Je zamýšlena jako základna pro pilotní projekty sdružení zaměřené na podporu aktivit uvnitř venkovské komunity. Je místem krátkodobých a nyní již i dlouhodobých dobrovolnických pobytů dobrovolníků z Evropy i celého světa. Od března 2001 je Venkovské centrum Modrý dům místem pobytu prvních dvou dlouhodobých dobrovolníků programu Evropské dobrovolné služby.

kontakt: Vít Hrdoušek 0631/337707, hrdousek@c-box.cz, khorky@inexsda.cz, 0604/201113

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz