Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Sestry Steinovy vstupují do ARNIKY

14.11.2001
DĚČÍN [Arnika Děčín]
Autor: Ivona Půlkrábková

Písní „Řeko mojí duše“ se sestry Steinovy připojují ke kampani ekologického sdružení ARNIKA(1) „Za záchranu dolního Labe“(2) proti plánované výstavbě vodních děl. V rodném Děčíně 17. listopadu pokřtí své první CD „Lilie polní“ a vstoupí zároveň do ARNIKY.

<I>Řeko mojí duše, vodo nejhlubší, břehy zaplavuješ, kdo je vysuší?
Už tě regulujou, už ti projektujou krunýř z betonu.
Břehy nezaplavíš, ledy neroztavíš, písni bez tónů…</I>

ARNIKA Děčín převezme při příležitosti křtu CD Sester Steinových oficiálně od Dětí Země Děčín kampaň „Za záchranu dolního Labe“ a zahájí tak svou práci na ochraně životního prostředí děčínského regionu. Následující akcí ARNIKY je účast na pondělním (19. 11. 2001) projednávání posudku dokumentace EIA záměru výstavby vodních děl na dolním českém toku řeky Labe.

První CD Sester Steinových „Lilie polní“ vyšlo 12. října 2001 a písnička Řeko mojí duše ihned zabodovala v hitparádě Radia Proglas - hned po nasazení byla druhá po písni Člověk a země Jiřího Pavlici. V 18 písních debutového alba si muzikanti kromě obvyklých kytar zahráli i na baskytaru, bonga a také na piano. Dle slov kritika Milana Tesaře si posluchač „při setkání se Sestrami Steinovými uvědomí, že má co dělat s opravdovými osobnostmi písničkářského žánru. S osobnostmi, které nepřináší každá nová sezóna.“
Akce bude probíhat 17. listopadu v 16.00 na nábřeží pod děčínským zámkem, kde zástupkyně ARNIKY Šárka Dostálová pokřtí desku Sester Steinových čerstvě nabranou vodou z Labe. „Píseň Řeko mojí duše jsme speciálně upravily pro tuto příležitost. Podpoříme tak svou troškou kampaň ARNIKY za záchranu unikátních ekosystémů na březích Labe před plánovanou výstavbou vodních stupňů,“ komentují skromně sestry Karolina a Lucie. Od 20.00 hodin pak budou Sestry Steinovy koncertovat v klubu Zarabanda.

Více informací o Sestrách Steinových: www.sweb.cz/sestry.steinovy
(1) ARNIKA
Ekologické sdružení ARNIKA založila skupina, která 29. 9. 2001 opustila Děti Země z důvodu odlišných představ o budoucí činnosti a struktuře této organizace.
ARNIKA se zabývá ochranou vodních toků a mokřadů, znečištěním životního prostředí toxickými látkami a odpady a podporou účasti veřejnosti v rozhodování o životním prostředí. (Podrobnější informace o projektech a představitelích nové organizace naleznete na www.arnika.org).
Pro novou organizaci hraje významnou roli i mezinárodní a přeshraniční spolupráce, například na projektu mezinárodní spolupráce při ochraně dolního Labe anebo na mezinárodním projektu týkajícím se toxických látek v životním prostředí. ARNIKA je rovněž zapojena do práce mezinárodních sítí za snížení toxických látek v životním prostředí – IPEN (International POPs Elimination Network) a Health Care Without Harm.
Posláním nové organizace je zlepšení stavu životního prostředí, jeho obrana před znečišťováním, ochrana a obnova přírodních hodnot na území ČR, a to i v evropském kontextu. ARNIKA je celostátní organizace s centrální kanceláří a místně či tématicky definovanými samostatnými subjekty. ARNIKA usiluje o širokou členskou základnu. Svých cílů dosahuje pomocí kampaní a projektů.

(2) ARNIKA v Děčíně

Programy a aktivity:

I. „Děčín – město pro lidi“
Smyslem této kampaně je prosadit do územního plánu města principy trvale udržitelného rozvoje. Ten je postaven na šetrném dopravním řešení, pro které je prioritou především pěší občan a ekologické způsoby přepravy (cyklistika, MHD, integrovaný dopravní systém) a teprve posléze osobní automobilová doprava.

II. „Labe – řeka v ohrožení“
Na zákonem chráněném úseku Labe, v lokalitách Malé Březno a Prostřední Žleb, je plánována výstavba plavebních stupňů. Ty mají zlepšit splavnost řeky pro rozvoj lodní dopravy, ale jejich umístění v Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce a České středohoří by mělo pro zdejší cenné ekosystémy devastující a nevratné následky.

MŽP vydalo v roce 1997 zamítavé stanovisko k dokumentaci vlivů na životní prostřední (EIA) k vodnímu dílu Malé Březno. V roce 1998 a 1999 byly předloženy nové varianty splavnění a vypracována nová dokumentace vlivů staveb na životní prostředí. Tato dokumentace byla v roce 2000 zpracovateli posudku shledána nedostatečnou a vrácena k dopracování.V současné době je dokončen posudek na třetí verzi dokumentace EIA. Po projednání posudku s veřejností, které proběhne 19. 11. 2001 od 14.00 hodin v Ústí nad Labem v Kulturním domě chemiků, bude vydáno stanovisko MŽP k dokumentaci vlivů na životní prostředí. Podle neoficiálních informací hodlá MŽP v přibližně stejném termínu rovněž rozhodnout o výjimce ze zákona na ochranu přírody a krajiny č. 114/1992 Sb., kterou obě stavby ke své realizaci nutně potřebují.

Na projektu úzce spolupracujeme s těmito organizacemi a institucemi – Přátelé přírody, Český svaz rybářů,m Správa CHKO Labské pískovce, Správa CHKO České středohoří, Správa Národního parku České Švýcarsko, Agentura ochrany životního prostředí, Hnutí Brontosaurus, Centrum environmentálních analýz, Městský úřad Děčín, Okresní úřad Děčín, Ministerstvo životního prostředí ČR, Ministerstvo dopravy ČR, Ředitelství vodních cest ČR, Povodí Labe a.s., Spolek přátel plavby, ze zahraničních organizací – Naturschutzbund Deutschland, Grüne liga, Sutzgemeinschaft Sächsische Schweiz a European river network

III. Olešská Kramle
- ve dnech 29. –30. 6. 2002 proběhne šestý ročník festivalu v areálu ÚSP Stará Oleška, který bude letos ARNIKA poprvé spolupořádat spolu se sdružením Slunečnice. Předchází mu již dnes a ještě předcházet bude mnoho dalších aktivit – vernisáž a výstava fotografií z uplynulých ročníků festivalu, soutěž pro žáky základních a středních škol o nejlepší tvůrčí počin na téma „Jsem jiný. To je dobře, že ty taky.“

IV. „Informační systém neziskových organizací“
- doplňujeme a rozšiřujeme informace o činnosti neziskového sektoru v Děčíně a umísťujeme je na webové stránky děčínských internetových novin Dc – net, plánujeme společné aktivity organizací zapojených do projektu (Den Země, vyhlášení nejlepších dobrovolníků u příležitosti Mezinárodního roku dobrovolníků…), umístění prvních informačních vitrín v ulicích města

V. Vzdělávací aktivity, semináře
- připravujeme pro neziskové organizace sérii vzdělávacích seminářů pro potřeby profesionalizace těchto převážně dobrovolnických sdružení (práce s médii, psaní projektů a žádostí o grant, psaní výroční zprávy, příprava kulturních a mediálních aktivit,…).

Nové aktivity:
- připravujeme přestěhování naší kanceláře do větších prostor
- připravujeme přijetí minimálně tří dalších stálých zaměstnanců pro práci na nových projektech, které rozšíří činnost organizace o tyto oblasti:
a) Lokální Agenda 21 – proces vzájemné komunikace neziskového sektoru, státní správy, samosprávy, podnikatelského sektoru a veřejnosti, v němž jsou respektovány a chápány i ty nejostřejší názorové neshody mezi jednotlivými subjekty. Jeho cílem je dosažení efektivního, trvale udržitelného rozvoje dané lokality, a to především díky vzájemné snaze o dialog, maximální zapojení občanů do rozhodování o budoucnosti své lokality a hledání schůdného řešení pro všechny zúčastněné strany.
b) Ekovýchova dětí a mládeže – rádi bychom byli nápomocni školám a mateřským školkám zajištěním kvalitních ekovýchovných pracovníků, kteří by doplňovali chybějící články ve vzdělávání dětí v problematice tak citlivé, jako je právě vztah člověka k přírodě a chápání všech vazeb života na této krásné planetě.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz