Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Člověk v tísni udělí lidskoprávní cenu Homo Homini

10.4.2002
PRAHA [Člověk v tísni]
Autor: Kateřina Lišková

11. dubna v 17 hodin bude v Arše předána cena Homo Homini, již společnost Člověk v tísni každoročně uděluje osobám, které významným způsobem přispívají k obhajobě lidských práv. Za rok 2001 bude udělena Zackie Achmatovi z Jižní Afriky za jeho osobní nasazení, včetně nasazení vlastního života při prosazování obecně prospěšných cílů. Jeho úsilí dokumentuje snímek Je to můj život, který zahajuje letošní ročník festivalu Jeden svět. Oceněním pana Zackie Achmata je zároveň vyzdvižena kampaň za dostupnost léků pro obyvatele zemí třetího světa nakažené virem HIV.

Společnost Člověk v tísni se rozhodla udělit cenu Homo Homini za rok 2001 Zackie Achmatovi, člověku, který jde při obhajobě lidských práv opravdu do důsledků. Ačkoli je nemocný AIDS a i když mu jeho lékaři nařizují, aby bral léky - antiretroviry, odmítá je. I přes to, že sám si je může dovolit koupit, tvrdí, že je bude užívat, až budou dostupné každému Jihoafričanovi. Aby podpořil tyto požadavky, začal organizovat demonstrace, podávat žaloby na vládu pro nedostupnost lékařské péče, sáhl i k demonstrativním nelegálním dovozům léků do Jihoafrické republiky. "Po celé zemi umírají lidé a lékaři tvrdí, že si nemohou dovolit předepsat jim správné léky," říká Achmat. "Nechceme být pašeráky. Chceme dát morální příklad a veřejně upřednostnit právo na zdraví a život před právem na zisk." Problém nemocných AIDS patří k nejzávažnějším rizikům, které bezprostředně ohrožují život desítek milionů lidí i dlouhodobý vývoj celých oblastí, zvláště v subsaharské Africe. Kampaň navíc poukazuje na závažné otázky spojené s etikou mezinárodního obchodu.

Prvním krokem – a obrovským úspěchem kampaně vedené Achmatem – je stažení žaloby ze strany farmaceutických koncernů, kterou blokovaly vývoz levnějších léků podávaných nemocným AIDS do Jihoafrické republiky. Achmatovo úsilí dokumentuje snímek Je to můj život promítaný jako zahajovací film letošního ročníku festivalu Jeden svět. Zackie Achmat zasedne spolu s dalšími lidmi, kteří se vzepřeli represi a nespravedlnosti a výrazně se zasadili za obranu lidských práv, ve festivalové porotě, která uděluje Cenu Rudolfa Vrby.

Cenu Homo Homini uděluje společnost Člověk v tísni už od roku 1995. Loňským držitelem ceny je barmský studentský aktivista Min Ko Nain, jenž je vojenským režimem ve své zemi stále ještě držen ve vězení. Společnost Člověk v tísni se zapojila do celosvětové podpisové kampaně za propuštění jeho i všech politických vězňů.
V byla roce 1999 byla cena Homo Homini udělena přednímu představiteli opozičního křesťanského hnutí na Kubě Oswaldu Payá Sardinasovi. V roce 1995 přijal cenu člen ruské státní dumy Sergej Kovaljov, který mobilizoval ruské a světové veřejné mínění proti čečenské válce. V roce 1997 obdržel cenu za dlouholeté vystupování proti diktatuře v Číně a snahu o demokratizaci Hongkongu významný hongkongský demokratický politik Szetó Wah. V roce 1998 byla cena Homo Homini udělena předsedovi Demokratického svazu Kosova Ibrahimu Rugovovi, který stál v čele hnutí, jež nenásilnou formou prosazovalo práva albánské menšiny žijící v Jugoslávii před tím, než bylo Kosovo zničeno jugoslávskými bezpečnostními silami.


Další informace:
Kateřina Lišková, tisková
mluvčí festivalu Jeden svět 2002
tel.: 02/41011550, 0732 87 33 66
katerina.liskova@oneworld.cz

www.jedensvet.czDISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz