Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Do Prahy přijíždí věhlasný francouzský režisér

15.4.2002
PRAHA [Člověk v tísni]
Autor: Kateřina Lišková

Claude Lanzmann, tvůrce slavných dokumentů o holocaustu, navštíví Prahu na pozvání festivalu Jeden svět, který letos uvádí retrospektivní přehlídku všech jeho filmů. Lanzmann, jehož dílo je ověnčeno řadou prestižních cen, se zúčastní české premiéry svého posledního snímku "Sobibor, 14. října 1943 v 16 hodin" o povstání v koncentračním táboře, který se promítá v 16. dubna ve 20 hodin v Arše. Režisér bude v Praze pobývat od 16. do 18. dubna.

Lanzmannova hvězda začala stoupat v 70. letech. Tehdy zahájil slavný spisovatel a Sartrův spolupracovník kariéru režiséra filmem Proč Izrael? (1973), který byl prohlášen za nejlepší film natočený o Izraeli. Od roku 1974 pracoval na monumentálním díle Shoah. Tento devítiapůlhodinový opus o holocaustu, složený ze svědectví těch, kteří přežili koncentrační tábory, jejich katů a nacistických kolaborantů, měl premiéru v roce 1985 a získal ceny na festivalech po celém světě. "Mezi dokumenty o holocaustu má Lanzmannovo dílo naprosto zásadní význam. Naší snahou na festivalu Jeden svět je poukazovat na kontext, a to jak historický, tak filmařský. Proto jsme letos zařadili právě Lanzmannovu retrospektivu," vysvětluje ředitel festivalu Igor Blaževič.
Po Shoah následoval Tsahal (1994), film o bojovnosti izraelského národa. Dalším snímkem, který rovněž představí festival Jeden svět, je Návštěvník z říše živých (1997), rozhovor s představitelem Červeného kříže, který navštívil osvětimský koncentrák a velice kladně jej hodnotil. Zatím posledním Lanzmannovým dílem je dokument z roku 2001 s názvem Sobibor, 14. října 1943 v 16 hodin, což je místo, datum a čas jediného úspěšného povstání vězňů v historii nacistických vyhlazovacích lágrů. České premiéry 16. dubna ve 20 hodin v Arše se Lanzmann osobně zúčastní a po promítnutí filmu bude besedovat s diváky.

Clauda Lanzmanna čeká v Praze nabitý program. Během 50 hodin, které tu stráví, se krom projekce Sobiboru zúčastní debaty v Židovském muzeu o filmařském ztvárnění holocaustu, závěrečného večera festivalu Jeden svět a samozřejmě celé řady rozhovorů s novináři.

Retrospektivu Clauda Lanzmanna pořádá festival Jeden svět ve spolupráci s Židovskou obcí v Praze, Židovským muzeem v Praze a Francouzským velvyslanectvím v ČR.

Kateřina Lišková, tisková mluvčí festivalu Jeden svět 2002
tel.: 02/41011550, 0732 87 33 66
Katerina.liskova@oneworld.czDISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz