Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Sluneční energie je dost pro všechny

30. 4. 2002
Martina Špejtková [Econnect] -


Občanské sdružení EUROSOLAR letos vyhlašuje již druhý ročník české sluneční ceny EUROSOLAR 2002. Ačkoli ocenění mají v Evropě letitou tradici, v České republice byla zavedena až v loňském roce. Cílem ceny je podpora sluneční energetiky jako východiska ze současné existenční krize lidské společnosti.

Na zemský povrch dopadne 15.000 až 18.000 krát více energie, než kolik činí celková roční energetická spotřeba lidstva. Ta je v současnosti zajišťovaná především z atomárních a fosilních paliv. Využitím přímého slunečního záření a tepla i nepřímého slunečního záření ve formě větrné a vodní energie, energie z biomasy a geotermální energie má podle sdružení EUROSOLAR lidstvo velkou šanci k bezpečnému překonání světové ekologické krize. Proto EUROSOLAR apeluje na veřejnost, aby změnou svých hodnot a postoje k obnovitelným zdrojům energie umožnili rozvoj slunečního hospodářství.

Vyhlašování sluneční ceny je právě jednou z cest, jak oslovit soukromé osoby, podnikatele, architekty, inženýry, projektanty i publicisty, aby společnými silami bourali mýty o využívání alternativních zdrojů energie a otevřeli dveře novému chápání energetické a hospodářské vládní politice.

V loňském roce byla sluneční cena poprvé udělena ve dvou kategoriích. Za sluneční čin si ji odneslo město Litoměřice za komplexní program podpory sluneční energetiky a za sluneční slovo získal ocenění prof Josip Kleczek za letitou vědeckou, pedagogickou a popularizační práci v oblasti sluneční energie.

Tentokráte jsou ceny vyhlášeny v kategorii pro obce či města; pro průmyslové či komerční podniky, podnikatele a zemědělce a cena pro společenskou publicistickou nebo politickou podporu obnovitelné energetiky. Národní ceny automaticky postupují do evropského kola a mohou získat některou z evropských cen EUROSOLARU (podrobnosti zde).

Martina Špejtková

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-

O Autorech

Martina Špejtková

Redaktorka Econenctu pro oblast životního prostředí.

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz