Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Zpráva Českého helsinského výboru o stavu lidských práv v ČR

14. 5. 2002
Jaromír Marek - Rádio Praha [Radio Praha] -


Letos už po osmé vydává Český helsinský výbor Zprávu o stavu lidských práv v ČR. Ta je výsledkem celoročního monitoringu, kdy výbor dohlíží na naplňování a realizaci principů lidských a občanských práv na různých úrovních života české společnosti.

Zpráva se každoročně zabývá problematikou národnostních menšin, právy dětí, žen a zdravotně postižených. Zvláštní kapitolou je postavení uprchlíků a azylová politika. Velký zájem věnuje Český helsinský výbor tradičně i oblasti bezpečnosti občanů a práci policie. Zde konstatuje zpráva jisté zlepšení. Více místopředsedkyně Libuše Šilhánová.

"V oblasti boje s organizovaným zločinem došlo k výraznému zlepšení. Vycházím ze zpráv v médiích i rozhovorů s lidmi z ministerstva vnitra. Tuto oblast velmi bedlivě monitorujeme."

Naopak neuspokojivá je podle Šilhánové situace v oblasti drobné kriminality. Velká pozornost je věnována otázce národnostních menšin, zejména postavení Romů v české společnosti. Pokračuje místopředsedkyně Českého helsinského výboru Libuše Šilhánová.

"Je zde velký posun v oblasti vzdělávání, i když se to na první pohled nezdá. Stát i nevládní aktivity vyvíjejí velké úsilí. Vzdělávají se pedagovgové i pracovníci v sociální oblasti. Na jedné straně učitelé se setkávají se zájmem dětí o vzdělání, na druhé straně romští asistenti nám přinášejí nepříliš radostné informace o tom, že řada romských rodičů nevěnuje pozornost vzdělání svých dětí."

Smyslem každoroční zprávy o plnění mezinárodních úmluv v oblasti lidských práv je, podle Šilhanové, morálně a politicky významná sebereflexe stavu české společnosti. Československý a po něm Český helsinský výbor vznikl v roce 1990 a navazuje na práci Charty 77. Celý text zprávy je možné najít na stránkách Českého helsinského výboru. Jaromír Marek - Rádio Praha

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz