Romové ve volbách.
19. 6. 2002 Karel Novotný [Econnect] -
Téma účasti Romů v politickém životě jakoby během letošních voleb úplně zapadlo. Kromě zoufalého pokusu zviditelnit Romskou občanskou Iniciativu pomocí společného volebního spotu s Národně demokratickou stranou věnovala média romské účasti ve volbách pouze minimální pozornost. To se týká jak volebních preferencí romských voličů, tak představení zástupců této největší minority v ČR, kteří se o křesla v poslanecké sněmovně ucházeli. Tento nedostatek se již před volbami pokusilo napravit sdružení Dženo na svých stránkách.
Stránky sdružení Dženo k volbám nyní obohatily další příspěvky, týkající se průběhu a výsledků voleb a také odkazy na novinové články, které se účastí Romů v letošních volbách zabývají. Několik příspěvků je také věnováno předvolební dohodě mezi Romskou občanskou iniciativou a Národně demokratickou stranou.
Podle příspěvku, shrnujícího výsledky romských kandidátů do sněmovny, získala jediná romská politická strana ROI, kandidující letos pouze v Moravskoslezském kraji, v tomto kraji 0.09 % hlasů. To na celorepublikové úrovni znamená pouhých 0.01 % všech voličů. V Moravskoslezském kraji pro tuto stranu tedy hlasoval méně než jeden z tisíce voličů. Pokud Romové všeobecně nezůstávali mimo volební místnosti, vyplývá z toho že naprostá většina z nich dala při své volbě přednost jiné straně. Romská občanská iniciativa se prezentuje jako politická reprezentace všech Rómů v zemi, zdá se však, že během letošních voleb jí za svou reprezentaci většina Rómů nepovažovala. U romských kandidátů, kteří nekandidovali za ROI, lze jejich úspěšnost posuzovat pouze podle preferenčních hlasů které získali. Oba kandidovali za Stranu za životní jistoty. Zdeněk Guži, kandidující na Vysočině, získal 45 preferenčních hlasů a Vladimír Suchánek (Středočeský kraj) 35 hlasů.
Redakce Džena hodnotí poměrně kriticky spojenectví ROI s Národně demokratickou stranou. V příspěvku „Předseda ROI vystoupil v klipu nacionalistické NDS“ uveřejňuje odkazy na články, které se v českém tisku touto dohodou zabývají.
Redakce časopisu Amaro gendalos oslovila již koncem dubna kandidující strany a zjišťovala od nich, jak se zajímají o témata Romů a národnostních menšin. Z 29 kandidujících subjektů bylo osloveno 22 uskupení. Všechny tyto strany obdržely 6 otázek, týkajících se prostoru pro romské záležitosti ve volebních programech, otevřenosti vůči romským kandidátům, zájmu o romské voliče apod. Výsledky si můžete přečíst v příspěvku Romové ve volebních programech kandidujících stran
Dosud vydaná prohlášení a články vydané v souvislosti se spojenectvím ROI a NDS.
- Společné prohlášení ROI ČR a NDS...
- Prohlášení předsedy ROI ČR Štefana
Ličartovského...
- Prohlášení nezávislých osobností romského
hnutí ke spolupráci ROI ČR a NDS...
- Prohlášení výkonné rady ROI ČR...
- Zpráva ČTK "Romští představitelé se
distancovali od spolupráce ROI a NDS" (12. 6. 2002)
- Campaign ad fuels
racism charges - Prague Post - 12. 6. 2002
- Prapodivné spojenectví Právo 14. 6.
2002, Ivan Veselý
- Předseda ROI Ličartovský zatím zůstal ve své
funkci Lidové noviny 14. 6. 2002, pdk
Karel Novotný
|